V Česku dál prší. Několik toků vystoupalo na povodňové stupně

Výstraha meteorologů na vydatný déšť se týká jen části republiky – Prahy, většiny Středočeského kraje kromě jeho severovýchodní části, západu Kraje Vysočina a východu Jihočeského kraje. Úhrny srážek mohou za 12 hodin dosáhnout až čtyřiceti milimetrů, tedy čtyřiceti litrů na metr čtvereční.

Výstrahu na povodně vydal ČHMÚ pouze pro jižní část Středočeského kraje, Prahu a Jesenicko, tedy oblasti, kde se toky opravdu rozvodily.

NA JESENICKU BYLY TOKY NA DRUHÉM POVODŇOVÉM STUPNI
Botič v Jesenici v okrese Praha-západ dosáhl prvního povodňového stupně zhruba dvě hodiny po půlnoci. O půl hodiny později dosáhla prvního stupně i řeka Vidnavka ve Vidnavě na Jesenicku. Krátce se nad ránem dostala i na druhý stupeň, ale pak hladina zase klesla na první. Již před ní byl na prvním stupni Černý potok ve Velké Kraši, který ale ve tři v noci vystoupil na druhý stupeň a setrval na něm čtyři hodiny. Nyní však již je zpět na prvním stupni. Hladina Botiče ráno klesla pod spodní hranici povodňové aktivity, později se ale opět dostala mírně nad ni.

Hladiny vodních toků se zvedaly kvůli silným dešťům opakovaně i v minulých dnech. Na povodňové stupně se dostaly toky právě například v Olomouckém kraji, ale i v dalších regionech. V pátek a sobotu se dokonce třeba Klabava v Plzeňském kraji dostala až na nejvyšší, třetí povodňový stupeň, což je povodňové ohrožení. V sobotu byla na třetím stupni krátce také hladina Polančice v ostravské části Polanka nad Odrou.