V Liberci bude do pátku pokračovat soud, kde je obžalován i hejtman

U krajského soudu v Liberci bude až do pátku pokračovat projednávání hlavní části korupční kauzy, ve které je obžalováno devět lidí, včetně hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj), a pět firem. Soud bude přehrávat odposlechy telefonních hovorů a schůzek, rozsudek zcela jistě ještě nezazní.

Kauza je spojená se dvěma projekty liberecké společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) v Liberci z let 2012 až 2014 za téměř 100 milionů korun. Obecně prospěšná společnost na ně chtěla čerpat evropské dotace, vyplaceno nebylo nic. Všechny obžalované koncem května 2020 nepravomocně osvobodil liberecký soud, vrchní soud verdikt zrušil.

Půta je obžalován v souvislosti s rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény v Liberci za 65 milionů korun, který měl příslib evropské dotace. Hejtman je obžalován z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby s trestní sazbou od pěti do deseti let vězení. Policie dospěla k závěru, že mu byl slíben úplatek za to, že jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistí zachování rizikově vnímaného projektu rekonstrukce kostela v evropském programu a změnu financování na průběžné. Půta toto obvinění od začátku odmítá.

Kromě hejtmana jsou v kauze obžalováni dva bývalí pracovníci liberecké pobočky ROP Severovýchod, žadatelé o dotaci i stavební firmy a jejich zástupci. Obžaloba je viní z šesti trestných činů, za něž jim hrozí tresty od pěti do 12 let.

Autor: ČTK