V noci „zmizí“ hodina, začne letní čas. Vlaky proto budou mít ráno zpoždění, v MHD pojede o spoj méně

Jarní změna času je ta, která může způsobit větší potíže. Vědci, kteří poukazují, že se někteří lidé posunu špatně přizpůsobují, hovoří hlavně o jarních problémech, ale i okamžité dopady jsou nepříjemnější. Kdo zapomene, že začíná letní čas, může v neděli ráno zjistit, že mu ujel vlak nebo že přišel pozdě do práce.

Některé vlaky – ty, které jedou přes noc – však neujedou ani takovým roztržitým cestujícím. Dopravci počítají s tím, že budou mít zpoždění, i když by nemuselo dosáhnout celých 60 minut. „České dráhy se budou snažit vzniklé zpoždění snížit například zkrácením pobytu vlaků ve stanicích,“ slíbil mluvčí největšího českého železničního dopravce Petr Pošta.

České dráhy se podílejí na provozu deseti nočních vlaků, které jezdí na Slovensko, do Polska, Maďarska, Rakouska a Švýcarska. Díky velmi dlouhému plánovanému čekání by se neměly zpozdit lůžkové vozy, které jezdí z Budapešti a z Curychu do Prahy – ztracenou hodinu by si byly beztak odstály na nádražích v Břeclavi, respektive Linci. V ostatních spojích musí cetující počítat zhruba s půlhodinovým až hodinovým zpožděním.

Že jeho spoje přijedou v jiný čas než obvykle, předpokládá také Regiojet, který vypraví jeden pár nočních vlaků na trase Praha–Košice a zpět a také sedm autobusů, které pojedou přes noc. Podle dopravce je ale správný čas – o hodinu posunutý oproti jiným dnům – vyznačen i na jízdenkách, takže cestující by neměli být překvapeni, když z Košic do Prahy místo v šest ráno přijedou až v sedm.

Regionální vlaky, které před začátkem pandemie o víkendových nocích jezdily, již nejezdí, takže regionální železniční dopravy se změna času nedotkne. První ranní nedělní vlaky vyjedou až po ní, tedy již podle letního času. Že se mění čas, by neměli poznat ani cestující v noční MHD. Ta většinou jezdí v pravidelných intervalech, takže i po zrušení spojů plánovaných na „zmizelou“ hodinu by měly intervaly zůstat neměnné.

Bude tomu tak v Praze, kde mají městské noční linky většinou půlhodinové intervaly, či Brně, kde se každou hodinu konají takzvané rozjezdy nočních autobusů od hlavního nádraží. Naopak noční příměstské spoje, které pravidelné intervaly nemají a jedou v době, kdy se mění čas, budou formálně zpožděné. Například autobus ve 2:13 z Kuřimi do Brna pojede ve 3:13 letního času.

zdroj: ČT24 Zprávy