V Peru zničili sochu s obřím falem, která připomínala předkolumbovskou civilizaci

Močikové jsou známí keramickými předměty, jejichž prostřednictvím zachycovali svůj život. Dochovala se také řada keramických sošek s otevřeně sexuálním vyzněním. Močická civilizace, která na severu Peru existovala od druhého do osmého století našeho letopočtu, vynikala také důmyslnými systémy zavlažování.

Starosta Fernández nechal vztyčit sochu na připomínku této civilizace na konci loňského roku. Již na začátku ledna ale na ni zaútočili neznámí vandalové a poničili charakteristický velký falus. Druhý útok z pondělí pak sochu zcela zničil.

Proti umístění díla u hlavního vjezdu do obce se ozvali konzervativní představitelé, kteří považovali artefakt za „nevhodný“. Podle kritiků chtěl starosta nevšední sochou jen upozornit na sebe před krajskými volbami.

Fernández, který je povoláním gynekolog, si získal v Peru jistou známost svými protesty proti pandemickým opatřením. Deníku The Guardian před časem řekl, že chce v obci umístit třicet soch připomínajících močickou keramiku, a to včetně děl se sexuálním námětem. „V močické kultuře nebyl tento druh keramiky považován za erotický, zobrazoval božstva,“ uvedl starosta.

zdroj: ČT24 Zprávy