V pondělí přibylo 7591 nakažených covidem. Antigenní testy se budou uznávat i nadále

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je v nemocnicích po víkendu většinou vyšší příjem pacientů, neboť lidé o víkendu často hospitalizaci odkládají, i když mají potíže. „Z nově hospitalizovaných lidí na JIP za včerejšek (pondělí) bylo 67 procent neočkovaných,“ řekl Dušek Radiožurnálu. Podotkl, že na jednotkách intenzivní péče končí překvapivě i mladší ročníky, tedy lidé kolem 45 let.

Většinově se podle Duška covid šíří mezi neočkovanou dospělou populací. Ještě v září to bylo mezi mladými neočkovanými lidmi, teď už to tak není. „Vidíme nárůsty u dospělé populace 30 až 50 let a je to většinově u neočkovaných, kde samozřejmě to může být zkresleno tím, že očkovaní se testují méně často než neočkovaní,“ uvedl. Doplnil, že nově jsou nárůsty i v kategorii u lidí starších 65 let.

Denní počty případů podle šéfa ÚZIS dál porostou, mohou překonat i devět tisíc případů. Připomněl, že v typických týdnech je nejvyšší nárůst v úterý, znovu však zopakoval, že důležitější číslo je počet hospitalizovaných. Předpokládá, že ten může velmi rychle narůst ke třem tisícům a počet lidí na JIP se může zdvojnásobit.

Počty nakažených rostou, jsou však nižší než loni

Přestože počty nově nakažených rychle rostou, jsou stále nižší než loni ve stejnou dobu, kdy ve všedních dnech přibývalo mezi zhruba jedenácti až patnácti tisíci případy denně. Hospitalizovaných bylo loni na začátku listopadu kolem 7500 a ve vážném stavu bylo přes 1100 pacientů s covidem.

V přepočtu na sto tisíc obyvatel připadá v Česku 352 potvrzených případů nákazy za posledních sedm dní, což je o 31 více než předchozí den. Od začátku epidemie koronaviru loni v březnu se prokazatelně infikovalo přes 1,77 milionu lidí.

Zdravotníci v pondělí aplikovali celkem 26 409 dávek vakcíny proti koronaviru. Za poslední týden se nechalo naočkovat 124 967 lidí. Reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření nákazy, je na hodnotě 1,30.

K prokázání bezinfekčnosti se budou dál používat i antigenní testy

Centrální řídící tým ke koronaviru v úterý zamítl návrh hlavní hygieničky Pavly Svrčinové, aby se k prokazování bezinfekčnosti používaly pouze přesnější PCR testy. I nadále se tak bude uznávat i méně přesné antigenní testování. Podle Svrčinové by se ale v budoucnu mohlo testovat PCR metodou ve školách, a to v případech, kdy o tom rozhodne příslušná hygienická stanice.

„Přestat úplně uznávat antigenní testy nemůžeme, protože se uznávají ty, co jsou relevantní na území evropského společenství, a jsou jím uznané. Samozřejmě se tak budou v tom přeshraničním styku uznávat. Diskutujeme i o možnosti uznávat v určitých situacích pouze přesnější PCR testy,“ řekla hlavní hygienička. Kromě škol by to podle ní mohlo být v místech, kde se setkává více osob.

V Bílině se uzavřela celá škola

Hygienici uzavřeli základní školu Za Chlumem v Bílině na Teplicku kvůli šíření nákazy mezi žáky a pedagogy. V souvislosti s ohniskem je v karanténě pět set až šest set lidí. Testy ve škole zatím potvrdily covid u 60 lidí, některé žáky testování ještě čeká. Hlavní epidemioložka teplické hygienické stanice Eva Poláčková řekla, že se ohnisko dál nerozšiřuje.

„Ohnisko zatím nevyhaslo, takže uvidíme, jestli se bude šířit dál,“ uvedla Poláčková. Ohnisko odhalili hygienici poté, co se testům podrobili žáci a učitelé druhého stupně. Dva zaměstnanci školy jsou dokonce v nemocnici na mimotělním oběhu, jeden z nich byl podle hygieničky očkovaný.

Nákaza se ve škole šířila od začátku října. „Rodiče posílali do školy děti, které byly nemocné. Dítě má jeden den teploty, vyspí se z toho, rodič ráno konstatuje, že teplotu nemá a pošle ho do školy. Jednodenní teplota je jediný příznak té nemoci a před objevením se té teploty a po objevení teploty to dítě je schopné stále někoho nakazit,“ vysvětlila Poláčková. 

Škola v Bílině zůstane zavřená do 12. listopadu. Ředitelka školy Barbora Schneiderová na webu uvedla, že situace je v tuto chvíli vážná. „Jen díky vaší a naší zodpovědnosti se nám podaří zastavit šíření viru nejen ve škole, ale v celé Bílině a jejím okolí,“ řekla. Starostka města Zuzana Schwarz Bařtipánová řekla, že radnice žádná mimořádná opatření nechystá. Podle ní se ohnisko šíří pouze ve škole. „Nevíme ani, že by byly nějaké větší rodinné dosahy,“ dodala.

zdroj: ČT24 Zprávy