V Průmyslovém paláci začne veletrh Svět knihy, čestným hostem je Francie

Zpráva ČTK: V Průmyslovém paláci na holešovickém Výstavišti dnes začne čtyřdenní knižní veletrh Svět knihy. Podrobněji představí literaturu Francie, která je čestným hostem akce. Zaměří se také na tvůrce z Polska a představí i běloruské spisovatele, mnohdy žijící v exilu. Polsko mimo jiné připomene svou pověstnou reportážní školu, Bělorusku je věnována sekce Literatura jako hlas svobody.

Na veletrh a s ním spojený literární festival přijedou téměř tři stovky vystavovatelů a šest stovek účinkujících z 27 zemí a regionů. Motto letošního ročníku je Můj domov je v jazyce, které podle pořadatelů vyjadřuje záměr prozkoumat vztah děl a jejichautorů k jazyku a geografické i mentální příslušnosti k dané zemi.

Debaty se vzhledem k výběru čestného hosta festivalu povedou mimo jiné o tvorbě Milana Kundery, kterého oba národy trochu považují za společného autora. Čtenáři se mohou těšit na spisovatele Davida Mitchella, Laurenta Bineta a Chimamandu Ngozi Adichieovou. Představí se ale i laureáti Ceny Evropské unie za literaturu.

Anglický prozaik, scenárista i operní libretista Mitchell kritiky i čtenáře nadchl románovým opusem Atlas mraků. Na Světě knihy bude diskutovat o své práci, smyslu literatury i roli příběhů a mýtů v každodenních životech. Adichieová si pozornost literární obce získala autobiografickým románem Amerikána. Původem nigerijská spisovatelka, která žije střídavě v USA, je výrazným hlasem současných afrických autorek.

Vrací se tradiční literární řada Das Buch připravovaná s Německem, Rakouskem a Švýcarskem. Pozvání rozšířit povědomí českých čtenářů o současném literární dění v německojazyčných zemích přijali spisovatelé, překladatelé i nakladatelé.

Program Světa knihy zahrnuje i výstavy, akce pro děti, osvětové programy pro školy či představení vítězných titulů literárních cen a plejádu českých autorů. Profesní fórum se proto zaměří na postpandemické proměny v oblasti literatury a knižního trhu v Česku i ve světě.