Ve firmách se bude opět testovat, stát na to přispěje. Vláda rozhodla i o neuznávání testů v restauracích

Vláda v demisi představila svoje závěry asi 15 minut před druhou. Premiér Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že nová opatření proti covidu budou platná do konce února příštího roku. Počítá i s pokračováním testování ve školách. „Není to úplně bavorský model, inspirovali jsme se a vybrali jsme věci, které jsou v našich silách,“ uvedl po jednání premiér v demisi.

Ministerstvo zdravotnictví chce podle minsitra Adama Vojtěcha (za ANO) testování ve školách nastavit tak, aby nemusely do karantény chodit celé třídy, jen nakažený žák.

Právě ukončení testování ve školách odborníci kritizovali. Ve středu hlavní hygienička Pavla Svrčinová hovořila o tom, že plošné testování nemá dostatečný efekt. Proto se podle ní po dvou kolech testování 22. listopadu a 29. listopadu pokračovat nemělo. Vláda do pondělí shromáždí požadavky na nákup testů pro školy tak, aby bylo zajištěno pravidelné pondělní testování žáků do konce února.

Testování ve firmách

Znovu se obnoví i povinnost pro nenaočkované zaměstnance testovat se jednou týdně v práci. Stát bude firmám na testování opět přispívat. Příspěvek firmám by měl být ve stejné výši jako na jaře tedy 60 korun. Ve hře je i zvýšení ošetřovného či nemocenské, což vládě doporučili také experti ze skupiny MeSES.

Testování ve firmách by vláda měla schválit v pátek, opatření by mělo platit už od pondělí. Každý člověk, který půjde do práce, se bude podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) muset prokázat certifikátem o očkování, prodělané nemoci covid-19 nebo negativním testu.

Zároveň zůstane možnost otestovat se antigenní samotestovací sadou na místě, a to pod dohledem. Testování se bude týkat jen neočkovaných lidí, vláda ale pravděpodobně podle Havlíčka schválí, že se budou muset testovat i očkovaní lidé nad 60 let.

Testování se bude podle Havlíčka vztahovat na všechny typy firem, platit to bude i pro státní organizace a obce.

Změny v covid certifikátech

Od pondělí se lidé při vstupu do provozoven služeb, na hromadné akce nebo do gastronomických či ubytovacích zařízení budou muset prokázat kompletním očkováním proti covidu-19 nebo tím, že nemoc v posledních šesti měsících prodělali.

Výjimky z opatření budou mít děti do 18 let, lidé, kteří dostali první dávku očkování nebo jsou do 14 dní po druhé, musí ale předložit současně PCR test, nebo osoby, které se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů. Těm ale lékař musí důvod kontraindikace očkování zapsat do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN). Spolu s rozočkovanými a dětmi do 18 let budou mít nárok na pět PCR testů za měsíc hrazených z veřejného zdravotního pojištění, očkovaní lidé dál na dva hrazené testy.

Dál se prokazovat testem bude možné také například při nástupu do lázeňské péče nebo při volbách do správních orgánů právnických osob. PCR testy i testy antigenní se budou uznávat i pro návštěvy nemocnice nebo zařízení sociálních služeb, ne však samotesty. Ve věznicích bude od pondělí vyžadován u návštěv certifikát o očkování, prodělané nemoci či negativním PCR testu. Výjimky se vztahují například na obhájce či advokáty.

Na vysokoškolských kolejích bude zrušena možnost využívání samotestů. Ubytování bude možné pouze s očkováním, prodělanou nemocí, PCR testem ne starším než 72 hodin nebo antigenním testem z odběrového místa ne starším než 24 hodin. Testem se bude nadále potřeba prokazovat každých sedm dní.

Kontroly covidových certifikátů v novém režimu budou stejné jako doposud, hlavní odpovědnost je na provozovatelích, uvedl po jednání vlády ministr zdravotnictví Vojtěch.

Kompenzace podnikatelům

Ministr průmyslu a obchodu v demisi Havlíček chce v pondělí předložit vládě konečný návrh programů na podporu podnikatelů kvůli zpřísnění opatření. Detaily vláda se svazy ještě řeší, řekl.

Podle středečního vyjádření kandidáta na premiéra Petra Fialy (ODS) se na opatřeních proti covidu nejprve měly domluvit ministerstvo zdravotnictví a AntiCovid tým, a až poté změny oznámit veřejnosti. Česko si nemůže dovolit, aby se z covidu stal předmět politických střetů, uvedl.

Epidemie v Česku v poslední době výrazně zrychluje. V úterý přibylo přes 22 500 nových případů covidu, nejvíc za celou dobu epidemie, roste i zátěž nemocnic a jednotek intenzivní péče. Odborníci varují před tím, že bez účinných opatření může být situace brzy kritická.

zdroj: ČT24 Zprávy