Ve Středočeském kraji se žije nejlépe

S koncem kalendářního roku přichází také nejrůznější žebříčky, přehledy a bilancování. Týká se to i problematiky kvality života v Česku. Letos to bylo již počtvrté, co byl v rámci projektu Obce v datech sestaven žebříček Indexu kvality života. Podle tohoto žebříčku se nejlépe žije ve středočeských Říčanech. Jak jsou na tom ostatní kraje a obce?

Co je Index kvality života?

Index kvality života srovnává celou řadu různých faktorů v oblasti zdraví, mezilidských vztahů nebo třeba materiálních podmínek. V tuzemských podmínkách se jedná celkem o devětadvacet různých ukazatelů, které poukazují například na úroveň práce, bydlení, vzdělání, zdravotní péče, nejrůznějších služeb, ale třeba také vztahů mezi lidmi. Index kvality života provádí vzájemné srovnání 206 obcí s rozšířenou působností včetně hlavního města Prahy.

Říčany jedničkou, Vrchlabí skokanem roku

V letošním žebříčku stejně jako v těch předchozích výrazně dominují obce z okolí velkých měst, jako je Praha nebo Brno. První příčku ale – pro někoho možná překvapivě – neobsadila česká metropole, ale středočeská obec Říčany, které se v žebříčku hodnocení kvality života podařilo dosáhnout hodnoty 10. Ihned za Říčany se umístila Praha s celkovým skóre ve výši 9,4 bodu, na bronzové příčce se umístil Brandýs nad Labem – Stará Boleslav s celkovým skóre 7,8 bodu. Následuje další středočeská obec – Černošice – s hodnocením 7,8 bodu, a první pětku uzavírá Brno s hodnocením 7,6 bodu.

Zatímco složení vrchních příček žebříčku kvality života v Česku se letos příliš výrazně nezměnilo, u některých obcí došlo k výraznému zlepšení. Jednoznačným skokanem roku se pro letošní končící rok stalo Vrchlabí, které si polepšilo hned o 64 pozic. Výrazný posun směrem nahoru zaznamenala dále také například Bystřice pod Pernštejnem, která v letošním hodnocení poskočila o jedenašedesát pozic, následují Horažďovice s posunem o pětapadesát pozic směrem nahoru, Blatná s postupem o dvaapadesát pozic a Železný brod se skokem o dvaapadesát pozic směrem nahoru.

Naopak nejvíce si v letošním žebříčku pohoršil Lanškroun, který se propadl o osmapadesát pozic, Přelouč s poklesem rovněž o osmapadesát pozic, nebo třeba Horšovský Týn s poklesem o pětapadesát pozic.

Nejhůře je na tom Ústecký a Moravskoslezský kraj. Na poslední příčce žebříku se s nulovým ohodnocením ocitla Orlová, o půl bodu lépe je na tom Karviná, a jeden a půl bodu získal Most.

Zdroj fotografií: Pexels