Velikonoce 2022: Kdy, kde a jak oslavit svátky jara ve středních Čechách?

Velikonoce se kvapem blíží. Drtivá většina z nás se již jistě těší nejen na teplejší počasí, ale také na oslavy, které jsou spojené s velikonočními svátky. Způsobů, jak oslavit Velikonoce 2022, je ve Středočeském kraji opravdu nepřeberně. Pokud stále ještě nemáte plány na oslavy letošních Velikonoc, můžete se nechat inspirovat našimi dnešními tipy.

Velikonoce 2022 – kdy se slaví?

Velikonoce jsou pohyblivým svátkem, nepřipadají tedy na pevné, konkrétní datum. Pro někoho jsou Velikonoce oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista, někdo má velikonoční svátky spojené spíše s oslavou jara a lidovými tradicemi. Pro někoho je nejdůležitější období od Velkého pátku do neděle Vzkříšení, jiní zase Velikonoce slaví na velikonoční pondělí. Datum Velikonoc se v různých kulturách vypočítává odlišným způsobem – může se jednat o první neděli po prvním jarním úplňku, datum pravoslavných Velikonoc se ale například řídí juliánským kalendářem. V letošním roce připadá velikonoční pondělí 2022 na 18. duben.

Velikonoce ve Středočeském kraji

Pokud máte rádi velikonoční tradice v lidovém duchu, určitě se vám budou líbit oslavy Velikonoc ve skanzenu Vysoký Chlumec. Velikonoční akce zde probíhají od 14: do 17. dubna, a návštěvníci skanzenu si mohou v prostředí, věrně připomínajícím někdejší život ve středním Povltaví, vyzkoušet malování kraslic, pletení pomlázek, ale třeba také ruční práce, jako je výroba keramiky nebo tkaní pentlí na pomlázky. Nemůžete se dočkat, až opět začne sezóna prohlídek nejrůznějších zámků? Pak i pro vás máme tip, kterým jsou velikonoční prohlídky dačického zámku. Kromě běžně podávaných informací se v rámci těchto prohlídek můžete dozvědět například to, jakým způsobem se zde dříve slavily Velikonoce, kde se vzaly jednotlivé tradice, a mnoho dalšího. Milovníci hradů a zámků si přijdou na své také na Křivoklátě, kde se mezi 15. a 17. dubnem budou konat Knížecí Velikonoce. V rámci Knížecích Velikonoc na Křivoklátě se návštěvníci mohou těšit na bohatý program plný hudby, tance, divadla, a chybět nebude ani oblíbený jarmark.  Velikonoce se budou slavit také ve Včelím svět v Hulicích. Malí i velcí jsou zde zváni k návštěvě expozice s tematikou včel a včelařství, kde si mohou ozdobit kraslice včelím voskem, uplést pomlázku, nebo si třeba vyrobit velikonoční dekoraci. Spíše než pomlázky a kraslice vás láká hudba, zábava a dobré pivo? Pak byste si neměli nechat ujít párty, která se na Zelený čtvrtek bude konat v Hospodě Na Krétě v Kralupech nad Vltavou. Těšit se můžete na ochutnávku zeleného piva a živou kapelu, která vám k tanci i poslechu zahraje skladby oblíbených interpretů minulosti i současnosti.

Velikonoce kraslice

Zdroj obrázků: Pexels