Velitelské shromáždění české armády projedná plány na příští rok

Praha – Velitelské shromáždění české armády dnes projedná plány na příští rok. Podobu každoročního setkání velitelských špiček vojska opět, stejně jako loni, poznamená pandemie koronaviru. Jednání proto budou doprovázet přísná hygienická opatření. Na ministerstvu obrany bude přítomna pouze část velení, další se připojí z generálního štábu nebo z velitelství pozemních sil v Olomouci.

Na jednání vystoupí s projevem končící ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu Aleš Opata. V minulosti se shromáždění pravidelně účastnil i prezident Miloš Zeman, který se ale letos léčí v Ústřední vojenské nemocnici. Nepromluví ani premiér Andrej Babiš (ANO), který by měl v blízké době funkci předat Petru Fialovi (ODS).

Od Metnara se očekává, že v projevu zhodnotí své působení ve funkci ministra obrany. Opata by se měl zaměřit na budoucnost české armády a mluvit o její modernizaci.

Po projevech ministra a náčelníka generálního štábu bude následovat neveřejná část jednání. Vojáci se v ní budou zabývat tím, co je v příštím roce čeká. Její zástupce se například opět postaví do čela výcvikové mise EU v Mali a stíhací letci budou hlídkovat nad Pobaltím.

 


zdroj: ČeskéNoviny.cz