Vláda: Nad 3000 lidí na sportovní akci bude mít polovina test, druhá očkování

Zpráva ČTK: Od září bude moci být na kulturních a sportovních akcích zaplněno 100 procent kapacity sálu. Do zaplnění 3000 osob bude jedno, zda budou mít lidé platný test na koronavirus, budou očkováni proti koronaviru nebo pokud v posledních 180 dnech prodělali tuto chorobu. Při vyšší kapacitě musí být nově minimálně polovina kapacity obsazena osobami, které jsou plně očkované nebo prodělaly onemocnění COVID-19. Zbylou část kapacity mohou obsadit také testované osoby. Dnes změnu schválila vláda, informoval na tiskové konferenci po jednání ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle Vojtěcha jde o férovou dohodu, se kterou souhlasili zástupci ministerstva kultury i sportovního sektoru. Podmínky se rozvolňovaly už od srpna, kdy se odsouhlasilo, že na sportovních a kulturních akcích mohlo být až 7000 lidí venku a 3000 osob uvnitř. Nad tento limit ale do vnitřních prostor mohli lidé pouze po covidu nebo s vakcínou.

Zároveň se podle něj zvyšuje kapacita naplnění muzeí, galerií, zámků nebo zoologických zahrad na 100 procent. V současnosti může být maximální kapacita naplněná nejvíce z 75 procent. Organizátoři ale budou muset umožnit návštěvníkům 1,5metrové rozestupy. V restauracích pak bude moci být u stolu šest místo současných čtyř lidí, což je podle Vojtěcha změna kosmetického charakteru.

Od září také bude možné využít on-line testování například v holičství nebo pro hromadné akce jako alternativu k testům přímo na místě. „Jedná se o testování, kdy se osoba sama otestuje pod dohledem zdravotnického pracovníka, který je připojen prostřednictvím webové kamery. Platnost testu bude následně 24 hodin,“ dodalo ministerstvo zdravotnictví.