Vláda projedná senátní návrh o zubařích mimo EU či dvě poslanecké předlohy

Senátní návrh, jehož cílem je usnadnit zapojení zubařů ze zemí mimo EU do zdravotní péče v Česku, projedná na dnešním zasedání vláda. Kabinet má na programu i dvojici poslaneckých novel nebo usnesení k tzv. systemizaci služebních a pracovních míst v policii a hasičském sboru pro letošní rok.

Senátoři navrhují umožnit zubním lékařům ze třetích zemí, zejména z Ukrajiny, aby mohli nově pracovat v ČR pod dohledem jiného stomatologa. Proti záměru se postavil prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, který hodlá novelu v případě přijetí napadnout u soudů. Kabinet by se podle podkladů mohl k návrhu postavit neutrálně podobně jako předtím většina ministerstev.

Podpořit by pak mohla vláda návrh na možnost snazšího vyrovnání neuhrazených odvodů na veřejné zdravotní pojištění. Pokud by se dlužníci přihlásili k úhradě dlužného pojistného, které už pojišťovna vymáhá daňovou exekucí, nemuseli by platit penále a exekuční náklady. Pozitivní stanovisko by mohla zaujmout i k novele rozšiřující ochranu kulturních památek dočasně zapůjčených do Česka z ciziny, například na výstavy, vůči případné exekuci.

Kabinet má na programu i novelu nařízení o stanovení cen elektřiny a plynu v mimořádné tržní situaci, která má stanovit nejzazší možný termín pro podání žádosti o úhrady prokazatelné ztráty a přiměřeného zisku operátorovi trhu. Zabývat se bude i dokumentem nazvaným Priority adaptace a integrace držitelů dočasné ochrany 2024+ či jmenováním dosavadního děkana Fakulty rybářství a ochrany vod rektorem Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (JČU).

Autor: ČTK