Vnitro představilo volební web a edukační videa k hlasování

Zpráva ČTK: Ministerstvo vnitra připravilo volební web a sérii edukačních videí k hlasování v říjnových sněmovních volbách. Novinářům to řekl náměstek ministra vnitra pro legislativu Petr Vokáč. Úřad podle něj počítá s tím, že se téměř jistě uplatní speciální způsoby hlasování pro lidi v karanténě a izolaci, se kterými počítá speciální zákon pro případ, že i v polovině září bude v Česku kvůli covidu-19 v platnosti pandemický stav.

Informace pro voliče, kandidáty či členy volebních komisí jsou dostupné na webu vnitra, kde úřad zveřejní i 11 edukačních videí. Většina z nich se týká běžného hlasování, popisují například volební systém, kandidátní listiny či sčítání hlasů. Dvě videa se pak týkají speciálních koronavirových opatření, především popisují hygienické požadavky na hlasování v běžných volebních místnostech, ale i na místech pro hlasování z auta.

Hlasování z auta či do přenosných schránek patří mezi mimořádné způsoby hlasování, se kterými počítají předpisy pro případ, že příští středu bude i nadále pandemický stav. „Téměř s jistotou se tyto způsoby využijí, nic nenasvědčuje tomu, že by 15. září měla být situace jiná než dnes,“ řekl Vokáč. Místo pro hlasování z auta se bude nacházet v každém okrese, umístění závisí na rozhodnutí krajů, které mohou postupovat podle epidemické situace v regionu.

Příprava voleb podle ministerstva postupuje nyní na úrovních obcí, krajů i státu. Tiskne se deset milionů sad volebních lístků, které budou letos nově potištěné vždy jen z jedné strany. „Zajistí se tím, že voliči a komise nebudou vystaveni riziku, že by zapomněli otočit lístek, a zapomněli na kandidáty, kteří jsou na druhé straně lístku,“ uvedl Vokáč.

Volby se uskuteční 8. a 9. října. O poslanecká křesla letos usiluje 5258 kandidátů, což je méně než před čtyřmi lety. Tehdy bylo ke sněmovním volbám připuštěno rekordních 7539 kandidátů z 31 stran a hnutí. Nyní o hlasy voličů usiluje 22 volebních usku