Vojáci v Jeseníkách poměří síly v nejtěžším armádním klání Winter Survival

Několik desítek vojáků z Česka i zahraničí čeká příští týden v Jeseníkách nejtěžší armádní klání s názvem Winter Survival. Své síly v náročných soutěžích spojených s přesunem v členitém horském terénu včetně bivakování poměří s tuzemskými borci účastníci ze Slovinska, Belgie, Litvy, Polska, Slovenska a nově také z Francie. Mezinárodního mistrovství v zimním přírodním víceboji se letos poprvé zúčastní také družstvo složené ze členů Aktivní zálohy, informovali pořadatelé na stránkách akce. Závod se koná po tříleté pauze.

Tříčlenné vojenské hlídky čekají denně přesuny v neznámém terénu, dvě noci stráví soutěžící improvizovaně bez stanu. Denně musejí absolvovat tři hodnocené disciplíny. Podle pořadatelů závod prověří týmovou spolupráci, ale i psychickou a fyzickou zdatnost účastníků. „Soutěž, jejímž cílem je ověřit dovednosti nezbytné pro vojáka v zimních podmínkách, je unikátem ve světovém měřítku. I proto jde o závod výběrový, nemůže přijet nikdo, kdo by detailně neznal problematiku přežití, vojenského lezení nebo práce s mapou,“ uvedli pořadatelé.

Disciplíny jsou přitom rok od roku důmyslnějšími, pořadatelé akce zapracovávají do programu nové poznatky z vojenského výcviku a ze speciální tělesné přípravy. Novinkami v posledních šesti ročnících se staly například hod nožem a sekerou na dřevěný terč, střelba z luku, záchrana a poskytnutí první pomoci v lavině, záchrana parašutisty zachyceného na stromě, střelecký souboj, boj o bunkr nebo poskytnutí první pomoci vojákům, kteří byli těžce zraněni při výbuchu granátu v horské chatě. Novinkou je i používání ortofotomap vedle klasických topografických map.

Kromě vojáků z Francie se letos poprvé závodu zúčastní rovněž zástupci Aktivních záloh (AZ). „Tato speciální tělesná příprava je poměrně unikátní příležitost a to nejde nezkusit,“ uvedl svobodník Jaroslav Horáček z Blanska. Přírodní víceboj je podle členů záloh spolu se střeleckými soutěžemi aktivitou, která přímo souvisí s výcvikem a zaměřením přípravy členů AZ.

Soutěž Winter Survival má dlouholetou tradici, letos se koná jeho 27. ročník. Závod dosud účastníkům připravoval různé podmínky, výjimkou nebylo ani velké množství sněhu, který na druhé straně usnadňuje vojákům dlouhé přesuny na lyžích. Do terénu se letos tříčlenné hlídky vydají v pondělí, klání vyvrcholí čtvrtečním vyhlášením výsledků. Soutěž připravuje Univerzita obrany pod záštitou náčelníka Generálního štábu. Závod lze letos nově sledovat prostřednictvím instagramového profilu.

Autor: ČTK