Vojtěch, Dušek a Svrčinová představí prognózy vývoje epidemie koronaviru

Zpráva ČTK: O vývoji epidemie koronaviru a plánovaných opatřeních proti šíření nákazy budou dnes dopoledne na tiskové konferenci mluvit ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), hlavní hygienička Pavla Svrčinová a ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Denní přírůstky nakažených jsou už týden dvojnásobné než o týden dřív.

Další možnosti vývoje epidemie bude prezentovat Dušek. Rizikový scénář zveřejněný před týdnem předpokládal v Česku za toto pondělí zhruba 4000 nově pozitivně testovaných lidí. V pátek už byl denní přírůstek nad touto hranicí. Na začátku listopadu očekával rizikový model v nemocnicích 1200 lidí s nemocí covid-19, v neděli se počet hospitalizovaných blížil devíti stům.

Vojtěch v pondělí s odkazem na predikce ÚZIS uvedl, že epidemická situace se bude zhoršovat ještě v příštích dvou týdnech. Zlom by podle něj mohl nastat za pět nebo šest týdnů. Zlepšit vývoj může vyšší proočkovanost, řekl. Z lidí starších 12 let, pro které jsou vakcíny schválené, je nyní očkovaných 66 procent, což k zastavení epidemie nestačí.

Vláda proto postupně schvaluje další opatření proti šíření koronaviru. Cílem některých z nich je motivovat k očkování. Od listopadu se sníží dostupnost testů hrazených ze zdravotního pojištění, mezi zvažované kroky patří zákaz vstupu zaměstnanců bez dokladu o bezinfekčnosti na pracoviště. Plán boje proti epidemii má podle pozvánky na tiskovou konferenci představit Svrčinová.