Volby na zkoušku – studenti středních škol již mají odvoleno

Osmnácté narozeniny! Kdo by se na ně netěšil. Těšíte se na oslavu, na řidičák a že si do školy konečně napíšete omluvenku. Třešničkou na dortu už je jen volební právo. Zatímco na první legální pivo nebo na závěrečné zkoušky v autoškole si všichni musí počkat až do dospělosti, volby mohou zkusit již dříve. Jedná se sice jen o volby studentské, které nemají tu moc dosadit zvolené politiky na vybraná místa, ovšem i tak je o ně zájem.

 

Studentské volby jsou organizovány v rámci projektu Jeden svět na školách a volit mohou studenti starší patnácti let ze všech typů středních škol. Cílem těchto voleb nanečisto je umožnění studentům středních škol zažít vlastní zkušenost s pořádáním voleb a seznámit se s principy zastupitelské demokracie a volebním systémem České republiky. Projekt chce podpořit „aktivní, zodpovědné a sebevědomé občanství“ budoucích prvovoličů.

 

V letošním roce se Studentské volby konaly 20. a 21. září a zúčastnilo se jich 40 899 studentů z 312 škol. V 159 případech šlo o gymnázia, ve 120 o střední odborné školy a ve 33 o učiliště. Středočeský kraj byl co do počtu odevzdaných lístků s 4 344 zapojenými voliči na třetím místě, co se týče počtu zapojených škol pak dokonce na druhém (36 škol).

 

Studenti volili z dvaadvaceti stran, hnutí a koalic. Výsledky studentských voleb se pak výrazně liší od předkládaných výstupů předvolebních průzkumů. První místo s 12 446 hlasy obsadili Piráti a Starostové, v těsném závěsu za nimi s počtem hlasů 12 024 pak skončila koalice SPOLU – ODS, KDU- ČSL, TOP 09. S velmi výrazným odstupem a 3 461 hlasy bylo na třetím místě ANO 211. Pokud se zaměříme na výsledky pouze u gymnazistů, první dvě místa jsou prohozená, další pořadí již zůstává. Podrobnější výsledky jsou k dispozici zde https://www.jsns.cz/projekty/studentske-volby/vysledky-studentskych-voleb

 

A jak dopadnou blížící se volby „na ostro“? Přiblíží se výsledky preferencím mladé generace nebo dáme za pravdu předvolebním průzkumům? To se dozvíme již brzy a záleží to především na nás samotných.