Vrbětice: Vyšetřovatelé zkoumají kontakty zaměstnance Imexu s ruskou GRU, zjistili Reportéři ČT

„Pan Šapošnikov několik dní před vrbětickým výbuchem cestoval do Portugalska. Jak jsme zjistili již dříve, ve stejnou dobu tam pobýval i generál Andrej Averjanov,“ uvedl investigativní novinář portálu Bellingcat Christo Grozev.

Andrej Averjanov je velitelem elitní jednotky GRU 29155. Právě její důstojníky Anatolije Čepigu a Alexandra Miškina považuje český vyšetřovací tým za strůjce vrbětických explozí.

Stejní muži čtyři roky po vrbětických výbuších v britském Salisbury otrávili bývalého ruského agenta Sergeje Skripala. Na základě snímků z kamer je ztotožnil server Bellingcat. Čeští vyšetřovatelé pak porovnáním zjistili, že jde o stejnou dvojici, která se před výbuchy ohlásila falešnými pasy na prohlídku skladů společnosti Imex Group ve Vrběticích.

Šapošnikov léta žije v Řecku

„Zaměřujeme se také na osoby, o kterých si myslíme, že těmto osobám poskytly minimálně součinnost,“ potvrdil dozorující státní zástupce Martin Malůš. Klíčovou postavou je podle detektivů právě Šapošnikov. Ačkoliv již řadu let žije v Řecku, v době explozí pobýval v České republice. Reportérům ČT se ho na jihu Evropy podařilo vypátrat a natočit s ním rozhovor. Veškerá podezření však Nikolaj Šapošnikov odmítl.

„Co to znamená nějaký agent? Já žádné agenty neznám,“ odmítl. Podle svých slov nezná ani Averjanova. „Četl jsem o tom, protože dcera posílala nějaké zprávy, co vy jste psali všude v novinách,“ uvedl. Společnost Imex Group podle svého právního zástupce o žádných kontaktech Šapošnikova s GRU neví.

„My o tom vůbec nic nevíme. Šapošnikov řekl, že Averjanova nezná. Neviděl ho, nesetkal se s ním, žádné e-maily si nepíší,“ uvedl pro Reportéry ČT právní zástupce společnosti Imex Group Radek Ondruš.

Detaily k případu přinesou Reportéři ČT v pondělí ve 21:15 na ČT 1.

zdroj: ČT24 Zprávy