Výbor doporučil prověřit zacházení s tajnými informacemi na Hradě

Praha – Bezpečnostní výbor Sněmovny v dnešním usnesení doporučil Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ) a archivní a spisové službě ministerstva vnitra provést kontrolu, jak se v Kanceláři prezidenta republiky (KPR) dodržovaly požadavky na ochranu utajovaných informací v období od začátku loňského roku do dnešního data. Poslanci k tomu dospěli v mimořádném bodu, ve kterém projednávali případ skartování tajné zprávy o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Hradě. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v reakci odkázal na předchozí vyjádření Hradu. Poznamenal, že výbor nepožádal o vyjádření KPR. Členové výboru mají podle něj možnost se sami seznámit s fakty.

Sněmovní výbor schválil usnesení poté, co vyslechl informace od šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky i zástupců policie. „Výbor bere poskytnuté informace na vědomí a konstatuje, že neshledává postup BIS a Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v rozporu s předpisy,“ stojí dále ve schváleném usnesení. KPR v posledních dnech potvrdila, že dokument skartovala, trvá ale na tom, že neporušila zákon. Naopak BIS podle ní zprávu doručila v rozporu s legislativou.

Výbor rovněž požádal vnitro a NBÚ o sdělení, jak kontroly na Hradě dopadnou. „Záležitostí se budeme zabývat i na dalším zasedání výboru. Byli bychom rádi, aby se dostavil zástupce ministerstva vnitra a zástupce z KPR,“ řekl novinářům místopředseda výboru Šimon Heller (KDU-ČSL). Na řadu otázek podle něj totiž výbor zatím nemá odpovědi. Zástupce z Hradu by měl seznámit výbor například s vnitřními normami a procesy, jak se v KPR zachází s písemnostmi.

Jednání se za KPR podle poslanců pravděpodobně nebude moci zúčastnit vedoucí kanceláře Vratislav Mynář, protože jednání se koná v utajeném režimu a Mynář nemá potřebnou prověrku. „Asi bych nechal na vedení KPR, koho pošlou, abychom se mohli bavit na té (utajené) úrovni,“ řekl novinářům šéf výboru Pavel Žáček (ODS). Výbor se má sejít 24. února, pozvánku na Hrad odešle Sněmovna dnes, nebo v pátek.

„Kancelář prezidenta republiky odkazuje na svá předchozí vyjádření, která mají oporu v uchovaných záznamech. O vyjádření KPR výbor nepožádal. Členové výboru mají sami možnost seznámit se s fakty,“ sdělil ČTK Ovčáček.

Mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá řekla Deníku N, že úřad zahájí kontrolu v prezidentské kanceláři příští týden. „Bude zaměřena na odbornou správu dokumentů a spisů,“ uvedla. Kontrola bude podle odhadů vnitra trvat deset dní.

Skartování zprávy mohlo být podle poslance Roberta Králíčka (ANO) přestupkem proti zákonu o archivnictví. Vyhodnotit to musí příslušné orgány, doplnil. „Bylo zmíněno, že tam vznikly dva přestupky, nebo incidenty,“ uvedl. Kontroly by podle něj mohly začít v řádu týdnů, jejich výsledek pak může být k dispozici za měsíce.

Žáček nechtěl s ohledem na utajený režim sdělit, zda Hrad poskytl policii skartační protokol. Od policie a zpravodajců se dnes poslanci dozvěděli řadu nového, nicméně pouze z jedné stran. „Rádi bychom další otázky položili příště,“ řekl.

Policisté podle Radiožurnálu a serveru Respekt.cz na Hradě zjišťovali, zda se s tajnou zprávou o Vrběticích neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. KPR v pondělním prohlášení potvrdila, že dokument skartovala. Odmítá ale, že by tím porušila předpisy. Dokument BIS podle Hradu dorazil v hrubém nepořádku. Kontrarozvědka toto tvrzení odmítla, připustila jen drobnou administrativní chybu. Hrad v dnešním prohlášení trvá na tom, že BIS zaslala zprávu v rozporu s legislativou. „V té zprávě je na první pohled minimálně řada nepřesností, které potřebujeme osvětlit,“ řekl Heller k dnešnímu prohlášení Hradu.

KPR v prohlášení uvedla, že písemnost prošla skartačním řízením. Server Seznam Zprávy ale dnes uvedl, že podle jeho zdrojů na Hradě existuje písemný záznam o tom, že tajný dokument byl skartován omylem. Tento záznam podle serveru získali policisté z Národní centrály pro odhalování organizovaného zločinu, kteří na Hradě prověřovali, zda se s tajnou zprávou o Vrběticích neseznámili lidé bez prověrky.

Podle zdrojů Deníku N, které se účastnily dnešního jednání, řekli pracovníci hradní kanceláře policii, že byl dokument skartován omylem 30. listopadu. Hrad údajně skartaci nenahlásil NBÚ, což by podle informací serveru mohlo být přestupkem.

 

zdroj: ČeskéNoviny.cz