Výchovné – Ocenění za vychované děti? Nově můžete získat 500Kč navýšení důchodu

Důchody jsou aktuálně celospolečensky diskutovaným tématem, a to jak na odborné úrovni, tak u laické veřejnosti. Vedle podmínek, které je potřeba pro odchod do starobního důchodu splnit, je nejskloňovanější otázkou především jeho výše. Kromě délky doby důchodového pojištění a výše výdělků dosažených v rozhodném období, je od letošního roku novým faktorem také počet vychovaných dětí. Podstatou tzv. „výchovného“, jak se nově zavedený bonus nazývá, je zvýšení starobního důchodu za výchovu dítěte nebo dětí.  Smyslem je jednak ocenění pečujících osob za výchovu nového přispěvatele do důchodového systému a jednak plošná kompenzace snížení důchodů, ke kterému došlo v důsledku kariérních výkyvů souvisejících s výchovou. Vzhledem k tomu, že nižší důchod se týká především žen, dojde také ke snížení statistického rozdílu mezi průměrným starobním důchodem mužů a žen.

Výše výchovného je aktuálně stanovena na 500 Kč za každé vychované dítě, v případě více dětí se částka násobí jejich počtem. Týká se jak příjemců řádného důchodu, tak toho předčasného. Příjemci invalidního důchodu na tento příspěvek z logických důvodu nárok nemají. Ten získají až ve chvíli, kdy se jejich invalidní důchod překlopí do starobního. V dalších letech bude částka valorizována stejně jako procentní výměry důchodů. Výchovné náleží té osobě, ať už je to žena nebo muž, která zajišťovala výchovu konkrétního dítěte v nejvyšším rozsahu. Zde bude zohledňován především možný negativní dopad na pracovní kariéru, tedy pokud zajištění výchovy dítěte ovlivnilo např. délku doby zaměstnání nebo výdělek. V praxi tak bude například záležet na tom, kdo byl s dítětem na rodičovské dovolené, případně zůstal nějakou dobu “v domácnosti”. Rozhodovat mohou samozřejmě i jiné faktory, protože bude posuzováno celé období od narození dítěte až po jeho zletilost. Podmínky pro uznání budou podobné těm, podle kterých se nyní posuzuje snížení důchodového věku žen. Nutné bude, aby osoba před datem vzniku nároku na starobní důchod osobně pečovala o dítě alespoň deset let. V případě, že se ujala výchovy až po osmém roku života, je tato lhůta zkrácena na pět let, s tím, že péče nesmí být ukončena před dosažením zletilosti. Výchovné se týká i dětí osvojených a dětí v pěstounské péči. Nárok na tento bonus mohou mít i cizinci, určující je vždy rozhodnutí o přidělení starobního důchodu. V případě přiznání pouze dílčího starobního důchodu (neodpracování požadované pojistné doby), se pak částka v daném poměru krátí.

U žen, kterým byl přiznán starobní důchod před 1.1. 2023, dojde k jeho zvýšení o výchovné automaticky podle počtu vychovaných dětí, a to již v lednové platbě. Žádost je potřeba podat v případě, že počet dětí neodpovídá skutečnosti nebo pokud ke zvýšení nedojde, přestože byly všechny podmínky splněny. Mužům, kteří splňují podmínky bude výchovné přiznáno pouze na základě žádosti. Automatické přiznání není v tomto případě možné, protože u mužů nejsou evidována potřebná data. Lhůta pro podávání žádostí je však dostatečně dlouhá, běží od 1.9. 2022 do 31. 12. 2024. Při překročení této lhůty nárok na výchovné zaniká. Všechny potřebné dokumenty, tedy formulář pro podání žádosti a čestné prohlášení jsou k dispozici na ePortálu ČSSZ. Prostřednictvím portálu lze žádost rovnou podat, další možností je podání u příslušné okresní správy sociálního zabezpečení. V případě důchodů přiznaných po 31. 12. 2022 bude nutné o výchovné vždy požádat, a to zároveň s žádostí o starobní důchod. V opačném případě nárok na tento bonus zaniká.

Důležitým bodem je, že nárok na výchovné má opravdu jen osoba, která zajišťovala výchovu dítěte v největším rozsahu. Není tak možné si v případě více dětí „rozdělit“ jejich výchovu pro účely výchovného, pokud to neodpovídá realitě, nebo nelze uplatnit nárok na výchovné místo zemřelého druhého rodiče. V případě, že se pečující osoby nemohou vzájemně dohodnout, komu výchovné náleží, bude spor řešen prostřednictvím OSSZ ve speciálním správním řízení. Jako důkazy mohou být použity relevantní listiny nebo výslechy svědků. Vzhledem k tomu, že pravidla jsou nastavena poměrně jasně, nemělo by být rozhodování složité.