Vyjednávání o vládě: Stanjura by přijal post šéfa státní kasy, Spolu je proti přijetí eura

„Měli bychom to výrazně posunout, proto nedáváme žádný časový limit. Dohodnout se dnes každopádně chceme, chceme vyřešit programové nejasnosti a tu strukturu vlády musíme posunout dál,“ řekl Rakušan.

Stajnura uvedl, že ambicí je dohodnout se na struktuře vlády a koaliční smlouvě, jejíž částí je i programová část. To potvrdil na Twitteru i kandidát na premiéra a šéf ODS Petr Fiala. 

Před týdnem Fiala oznámil, že v naprosté většině programových otázek panuje shoda. Podle Rakušana bude nutné vyřešit některé drobnosti. „Spíše formulační záležitosti v oblasti životního prostředí a některé nejasnosti, jak to vlastně myslíme ve finanční a ekonomické oblasti. Ale nevidím tam nic, na čem by se shoda nedala najít,“ uvedl.

Personální obsazení vlády je podle Rakušana až poslední věcí, o které se bude hovořit, nejprve musí být jasno o struktuře kabinetu. Podle spekulací by Spolu mohlo připadnout devět křesel ve vládě a Pirátům se STAN šest. Rakušan řekl, že Piráti se STAN nebudou zasahovat do toho, jak si jednotlivé posty rozdělí mezi sebe strany ze Spolu. „Předpokládal bych to samé od druhé koalice. Prostě jsme dva subjekty, které spolu jednají. A to vnitřní uspořádání necháme na nás,“ řekl.

Stanjura: Ministr financí i premiér ze stejné strany

Místopředseda ODS by přijal nabídku stát se ministrem financí, pokud by ji od Fialy dostal. „Zatím jsem ji nedostal, ještě nejsme tak daleko,“ řekl Stanjura novinářům. Souhlasí s názorem, že ministr financí by měl být ze stejné strany jako premiér. Ukázaly to podle něj zkušenosti z vlády Petra Nečase (ODS) i Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Dosavadní opoziční koalice, které se na vytvoření vlády domluvily bezprostředně po říjnových volbách do sněmovny, již dříve oznámily, že by chtěly mít koaliční smlouvu a programové prohlášení připravené k podpisu 8. listopadu.

Ještě předtím se chystají o dokumentech jednat některé ze stran. Lidovci plánují na širším vedení o koaliční smlouvě a programu hlasovat v pátek, zasedne i výkonná rada ODS. „My bychom to rádi v ODS projednali předem, abychom měli souhlas,“ řekl Stanjura. Občanští demokraté by o tom mohli jednat ve čtvrtek nebo pátek.

Vláda podle Spolu neplánuje přijmout euro

Nově vznikající koaliční vláda podle zástupců Spolu neplánuje přijmout euro. Česko totiž nesplňuje podmínky a pro zemi to také prozatím podle nich není výhodné. Přijetí společné evropské měny je tak spíše až otázka pro další vládu. Vyplývá to z vyjádření předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Jana Jakoba a Stanjury před jednáním o nové koaliční vládě.

Jakob zároveň uvedl, že v programovém prohlášení bude nepochybně něco o tom, jak chce koalice snižovat schodek veřejných financí. Konkrétní údaje ale neuvedl.

SPD trvá na místopředsedovi sněmovny

Předseda poslanců SPD Radim Fiala řekl, že strana bude na dalších jednáních nadále usilovat o post místopředsedy sněmovny pro svého předsedu Tomia Okamuru. Koalice s místem pro SPD ve vedení komory nepočítají.

Ohledně funkcí předsedů sněmovních výborů počká SPD na nabídku koalic, jmenuje na ně své poslance podle odbornosti, řekl Fiala. Nedokáže si představit, že by vláda Spolu a Pirátů se STAN získala důvěru SPD. „Uvidíme, co vypadne z programového prohlášení, ale jsem přesvědčen, že takové vládě důvěru dát nikdy nemůžeme,“ uvedl.

zdroj: ČT24 Zprávy