Výročí okupace z roku 1968 připomenou setkání, projevy i koncert

Setkání lidí, projevy představitelů státu i piknik nebo koncert dnes připomenou 54. výročí začátku okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou. Invaze začala v noci z 20. na 21. srpna 1968 a již první den okupace zemřely při střetech s vojáky nebo při okupanty zaviněných dopravních nehodách desítky obyvatel Československa.

Památku padlých uctí od 11:00 představitelé státu i pamětníci u budovy Českého rozhlasu na Vinohradské třídě. Uskuteční se pietní akt s kladením věnců a s projevy vystoupí premiér Petr Fiala (ODS), místopředseda Senátu Jiří Růžička (klub STAN), místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN), pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) či generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

V Praze se také třeba uskuteční k výročí od 17:00 na Výstavišti v Praze 7 benefiční koncert NeverMore 68, který poukáže i na paralelu s nynější ruskou okupací Ukrajiny. Vystoupí ukrajinská skupina Brunettes Shoot Blondes, ukrajinská zpěvačka a producentka Birdsy, zpěvačka Lenka Dusilová a kapela Nylon Jail.

V Brně se bude od 10:00 konat vzpomínkový akt k uctění památky obětí okupace u pamětní desky Danuše Muzikářové na rohu Rašínovy ulice a Moravského náměstí za účasti primátorky Markéty Vaňkové (ODS) a hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL). Piety se uskuteční i na dalších místech v Brně, třeba u pamětní desky Stanislava Valehracha v Orlí ulici, u pamětní desky Josefa Žemličky v Jihlavské ulici a u pamětní desky Viliama Debnára v Jedovnické ulici.

V Plzni pořádá od 18:00 u Památníku obětem komunistického teroru na Anglickém nábřeží spolek Milion chvilek shromáždění Běž domů Ivane! k výročí okupace v roce 1968 i k současné ruské okupaci Ukrajiny. Spolek organizuje rovněž například v Hradci Králové od 17:00 na náměstí Osvoboditelů akci Bez tanků – svobodně venku. Lidé si mají podle spolku vzít na akci věci na piknik a světlá trička bez potisku, aby si pak případně mohli vyrobit vlastní tričko.

V Liberci se koná uctění památky padlých od 09:00 u pomníku obětem okupace 1968 na náměstí Dr. Edvarda Beneše a od 10:00 bude diskuse s pamětníky v kině Varšava. V Jablonci nad Nisou se od 10:00 uskuteční v parku generála Mrázka vzpomínkový akt a od 15:00 na letní scéně Eurocentra koncert písničkářů ze sdružení Šafrán, na němž vystoupí Jiří Dědeček, slovenská Trojka Zuzany Homolovej, Petr M. Lutka a Jan Burian.

Obce si mohou dnes od 17:00 výročí okupace připomenout také odvysíláním spotu, který vytvořilo ministerstvo vnitra, v obecních rozhlasech. Spot je složený z archivních rozhlasových vysílání a začíná stejným hlášením, kterým se před 54 lety lidé o okupaci v tehdejším Československu dozvídali.

Vojska pěti států Varšavské smlouvy obsadila v roce 1968 Československo, aby násilím potlačila pokus liberálního křídla komunistické strany o reformu systému. V roce 1968 bylo v celém Československu již první den okupace zabito či smrtelně zraněno 58 lidí a do konce roku 1968 stoupl počet obětí na 108. Další oběti si vyžádalo tvrdé potlačení protiokupačních demonstrací režimem v roce 1969. Potvrdilo to nastupující éru takzvané normalizace, která přinesla politické čistky, posílení cenzury či omezení svobod.

Autor: ČTK