Výsledky voleb získají oficiální podobu ve Sbírce zákonů. Na prvních schůzích se sejdou noví poslanci

Na prvních schůzích se sejdou noví poslanci pětice klubů

V úterý se zároveň na prvních jednáních po volbách sejdou poslanci hned několika klubů. Úvodní schůze čekají nově zvolené členy dolní komory za hnutí ANO, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a za hnutí SPD. Obvykle se na nich volí vedení frakcí, byť to nemusí být pravidlem. Celkový počet sněmovních klubů klesne v souvislosti s výsledky voleb o dva na sedm.

Nyní vládní hnutí ANO bude mít i v novém volebním období nejsilnější klub, byť počet jeho členů klesne o šest na 72. Naopak více poslanců než v končícím volebním období budou čítat frakce ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Strany sice kandidovaly společně v koalici, sněmovní kluby ale vytvoří samostatné.

Počet poslanců občanských demokratů vzroste ze současných 23 na 34, lidovců z deseti na 23 a TOP 09 ze sedmi na 14. O jednoho, z nynějších 19 na 20 členů, se rozroste frakce hnutí SPD.

Poslanci Pirátů se poprvé sešli už v neděli. Piráti uhájili v dolní komoře čtyři mandáty, když voliči dávali na společných kandidátkách se STAN přednostní hlasy adeptům tohoto hnutí. Starostové tak budou mít se 33 poslanci třetí nejsilnější klub, poprvé se sejdou v pátek.

Uspořádání nové sněmovny by se mělo odehrát v režii dosud opozičních stran volebních koalic SPOLU a Pirátů se Starosty, které již také deklarovaly vůli sestavit vládu. Ve dvousetčlenné dolní komoře budou mít 108 hlasů. Na ustavující schůzi se sněmovna sejde nejpozději 8. listopadu.

zdroj: ČT24 Zprávy