Významným dnem by mohl být 27. květen kvůli atentátu na Heydricha

Praha – Významné české dny by se mohly rozšířit o 27. květen, kdy byl v Praze spáchán atentát na nacistického pohlavára Reinharda Heydricha. Senátoři z ústavně-právního výboru doporučili, aby se toto datum připomínalo jako Den národního vzdoru. Navrhli tak doplnit senátorskou novelu, podle níž má být 26. červen Dnem odchodu okupačních vojsk, a to v souvislosti s ukončením třiadvacetiletého pobytu sovětských vojsk na území někdejšího Československa. Novelu má za dva týdny projednat Senát.

Podobný záměr má i dosavadní předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), který krátce před sněmovními volbami předložil vlastní novelu, podle níž by měl být 27. květen Dnem útoku československého odboje na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Vondráčkovu novelu má v pondělí projednat vláda s negativním doporučením. Na rozdíl od senátní předlohy nebude moci Vondráčkovu předlohu nová Sněmovna v povolebním složení projednat a poslanec ji bude muset předložit případně znovu.

Atentát na spoluautora takzvaného konečného řešení židovské otázky a zastupujícího říšského protektora Heydricha provedli 27. května 1942 českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří byli pro tento úkol speciálně vycvičeni ve Velké Británii. Atentát patřil k nejvýznamnějším činům protinacistického odboje na území někdejšího Československu. Pokyn k němu dala exilová vláda v Londýně, popudem byly mimo jiné popravy předních členů vojenské odbojové organizace Obrana národa.

Heydrich zemřel několik dní po atentátu na následky zranění. Nacisté v rámci odvetných represivních akcí vyhladili obce Lidice a Ležáky a popravili stovky lidí. Gabčík s Kubišem zahynuli spolu s dalšími spolubojovníky 18. června 1942 po boji, když se odmítli vzdát a opustit vyzrazený úkryt v kryptě kostele svatých Cyrila a Metoděje v Praze 2.

Vláda ve stanovisku připomíná, že tehdejší události už připomíná Den památky obětí vyhlazení obce Lidice, který připadá na 10. červen, a Den hrdinů druhého odboje, kterým je zmíněný 18. červen.

O uzákonění 27. května jako významného dne žádá rovněž radnice Prahy 8, na jejímž území se atentát odehrál, řekl již dříve ČTK starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).


zdroj: ČeskéNoviny.cz