VZP: Náklady na léčbu Ukrajinců budou 6,9 miliardy korun, vyšší než příjmy

ČTK/Kamaryt Michal Praha – Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) očekává, že při počtu 350.000 uprchlíků z Ukrajiny budou letos náklady na jejich péči asi 6,9 miliardy korun. Příjmy z jejich zdravotního pojistného, které za ně odvede stát nebo zaměstnavatelé, budou asi o 2,4 miliardy Kč nižší. Novinářům to dnes řekli zástupci správní rady pojišťovny, která zatím registrovala necelých 333.000 pojištěnců z Ukrajiny. Z nich 57 procent je v produktivním věku a pětina už pracuje. Dalších zhruba 38.000 Ukrajinců se registrovalo k menším zdravotním pojišťovnám.

Podle ředitele VZP Zdeňka Kabátka budou ale reálné náklady zřejmě nižší. „Je to číslo, které je podle mého názoru na horní hranici odhadu,“ uvedl. V něm pojišťovna počítá s maximálním odhadem 350.000 uprchlíků, z nichž každý bude potřebovat zdravotní péči za zhruba 26.400 korun, což je asi 60 procent průměru českých pojištěnců. „Nakonec to třeba může dopadnout tak, že bude saldo vyrovnané,“ doplnil předseda správní rady poslanec Tom Phillip (KDU-ČSL).

Podle Kabátka zatím data o čerpání zdravotních služeb Ukrajinci za březen a část dubna neukazují, že by jejich potřeba zdravotní péče byla nějak masivní. Řádově šlo podle něho v březnu o vyšší desítky milionů korun, nejde ale o konečná čísla. Mezi uprchlíky je ale víc nemocných. „V tom vzorku 350.000 Ukrajinců je jich procentuálně více než ve vzorku české populace, ale zatím to není nijak alarmující rozdíl, který by nás vedl k nějakým zásadnějším debatám, co s tím dál,“ doplnil Kabátek.

Podle něho do Česka přicházejí i velmi vážně nemocní uprchlíci, například s rakovinou, nebo pacienti, kteří potřebují nejmodernější léky na cystickou fibrózu. Registrováno je přitom i dítě se spinální svalovou atrofií (SMA), jehož léčba vyžaduje podání dosud nejdražšího v ČR hrazeného léku Zolgesma, který stojí přes 50 milionů korun.

„Domníváme se, že celá řada se zapojí do pracovního procesu nebo bude zemi opouštět, takže (náklady) budou spíš klesat,“ dodal Kabátek. Podle dat pojišťovny je již zaměstnáno či podniká téměř 35.000 Ukrajinců, tedy asi 18 procent z těch v produktivním věku. Pokud se pojištěnec vrátí na Ukrajinu a od pojištění se neodhlásí, přesto za něj dostane zdravotní pojišťovna do státu roční pojistné, protože rok mu platí vízum. Půjde zhruba o 21.000 korun, což je méně než průměrný výdaj na pojištěnce za rok.

V produktivním věku je celkem 190.000 z nových ukrajinských pojištěnců VZP. Dětí je 125.000, dospělých žen 152.000 a dospělých mužů 57.000. V současné době za ty, kteří nepracují, hradí po dobu jednoho roku zdravotní pojištění stát. Měsíčně za každého stejně jako za české děti, seniory či nezaměstnané odvádí 1979 korun, od července to bude 1597 korun. VZP očekává, že příjmy z těchto plateb a odvodů pracujících budou při počtu 350.000 uprchlíků asi 4,5 až 4,7 miliardy Kč.

Autor: ČTK