Web ŘSD dnes obnovil po úterním kybernetickém útoku částečně provoz

Tobias Felber, DPA Praha – Web státní organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) je opět částečně funkční, zjistila dnes odpoledne ČTK. V úterý ho ochromil kybernetický útok a server byl od té doby nedostupný, nebo na něm nebyl žádný obsah. Nadále však mimo provoz zůstává server, na kterém organizace zveřejňuje dopravní informace. Počítačové systémy ŘSD počátkem tohoto týdne napadl software, který zašifroval data. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) byl kybernetický útok na profesionální úrovni.

Ještě v sobotu kolem poledne bylo na webu ŘSD pouze logo organizace a nápis „Omlouváme se, probíhá nahrávání obsahu.“ Dnes odpoledne už má úvodní stránka původní podobu z doby před útokem. Nefungují ale sekce webu týkající se veřejných zakázek a technických předpisů.

Kromě webových stránek ŘSD napadli hackeři také server Dopravniinfo.cz., na kterém organizace zveřejňuje informace pro řidiče, jako jsou údaje o nehodách, uzavírkách silnic, hustotě provozu na hlavních tazích nebo záběry z bezpečnostních kamer. Server nefunguje ani dnes odpoledne. Při pokusu o přístup stránka uvádí, že probíhá údržba a server je nedostupný.

Kybernetickému útoku čelilo ŘSD v úterý ráno. Organizace od té doby částečně zprovoznila asistenční linku pro řidiče 800 280 281, zatím ovšem bez možnosti poskytování dopravních informací. Funkční je také elektronický nástroj pro administraci veřejných zakázek Tender Arena.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v pátek oznámil, že počítačové systém ŘSD napadl ransomware, jak se označuje vyděračský program, který zašifruje data a za jejich odblokování požaduje výkupné. NÚKIB uvedl, že zná útočníka, z taktických důvodů ho ale nyní nezveřejní.

Autor: ČTK