Za středu laboratoře hlásí přes 59 tisíc nakažených

Jen od začátku tohoto týdne denní nárůst množství nově potvrzených případů nákazy vzrostl o osmdesát procent. Už v pondělí bylo překonáno předchozí maximum v denním počtu nově nakažených, když bylo potvrzeno 30 380 případů, a znovu pak v úterý s 39 634 případy. V obou dnech pak bylo také ještě několik tisíc případů reinfekce.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli v Otázkách Václava Moravce předpovídal, že epidemie covidu bude v tomto týdnu vrcholit. Očekával však ještě vyšší nárůst. „Když ve středu budeme kolem 80 tisíc, tak bych byl velmi spokojený,“ uvedl tehdy.

V Česku se v současnosti šíří nakažlivější varianta koronaviru omikron. V poslední době se tak zvyšuje i množství případů opakované nákazy u již dříve pozitivně testovaných lidí, které ministerstvo nezahrnuje do denního přírůstku nově nakažených. Ve středu počet opakovaných nákaz činil 4945 případů, asi o sedm procent více než před týdnem. Celkem bylo opakovaných nákaz zatím zaznamenáno přes 71 tisíc.

Dál roste i incidenční číslo, tedy počet nových případů covidu-19 za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel. Ke čtvrtku se ze středečních 1689 zvýšilo na rekordní hodnotu 1957 případů.

Více hospitalizovaných

Znovu začaly stoupat také počty lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnicích. Hospitalizovaných zatím ubývalo, a to už zhruba od začátku loňského prosince, kdy jich bylo kolem 7000 a z toho přes 1000 ve vážném stavu.

Od pondělka ale podle aktualizovaných údajů ministerstva hospitalizovaných ve srovnání s předchozím týdnem přibývá. Navzdory nárůstu celkového počtu hospitalizovaných však dále klesá množství lidí ve vážném stavu. Na začátku předchozího týdne jich bylo skoro 300, kdežto nyní kolem 200.

Ve středu stoupl oproti předešlému týdnu asi o čtvrtinu počet testovaných. Provedeno bylo téměř 135 tisíc PCR testů a 18 tisíc antigenních. I přes nárůst počtu testů však rekordně vzrostly podíly potvrzených případů nákazy na množství testovaných.

U preventivních a plošných testů, kterých se provádí nejvíce, podíl pozitivně testovaných vzrostl z 13,77 procenta za předchozí středu na 26,76 procenta. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních z 23,39 procenta na 36,25 procenta.

U preventivní i epidemiologické kategorie testů jde o nejvyšší podíly pozitivních od 1. června 2020, tedy za celou dobu, kdy jsou data pro jednotlivé kategorie testů k dispozici. Podíl pozitivních u diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil z 34,73 na 49,72 procenta, což je nejvíce od 31. prosince 2020.

zdroj: ČT24 Zprávy