Za září se zatím zaregistrovalo ve Středočeském kraji 640 ukrajinských uprchlíků. Nový systém KACPU funguje bez obtíží

Regionální pracoviště zajišťující činnost Krajského asistenčního centra pomoci uprchlíkům (KACPU) pro Středočeský kraj zaregistrovala od začátku září celkem 640 ukrajinských uprchlíků. Pro 158 uprchlíků pak zajišťovala ubytování, a to včetně takzvaného reubytování těch, kteří museli své původní přístřeší opustit. Fungování regionálních pracovišť projednal na svém dnešním zasedání Krizový štáb Středočeského kraje v čele s hejtmankou Petrou Peckovou.

Regionální pracoviště nahradila činnost centrálního KACPU na začátku srpna tohoto roku. „Po měsíci a půl fungování regionálních pracovišť namísto jednoho centrálního KACPU se jednoznačně ukázalo, že jde o dobře nastavený systém. Uprchlíci mají v kraji více míst, kde se mohou registrovat a zároveň je jim zajištěno ubytování. Všechny složky podílející se na provozu regionálních pracovišť se shodly, že jde o optimální řešení. Já jim chci všem poděkovat za jejich nasazení,“ uvedla hejtmanka Pecková.

Registrace uprchlíků a pomoc s jejich ubytováváním na pěti regionálních pracovištích Cizinecké policie a Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR (OAMP) probíhá v pondělí a ve středu od 8 do 16 hodin a v pátek od 8 do 13 hodin. A to v následujících lokalitách:

• Pracoviště Benešov

• Pracoviště Kladno

• Pracoviště Kutná Hora

• Pracoviště Mladá Boleslav

• Pracoviště Příbram

Agendu ubytování má na starosti centrálně na základě vznesených požadavků z pracovišť agend registrace uprchlíků „virtuální KACPU” zřízené v centrále středočeského Hasičského záchranného sboru Kladno. Hasiči jsou na části pracovišť přítomni vždy ve vymezených úředních hodinách, v dalších lokalitách pak fungují na zavolání, pokud je třeba řešit více uprchlíků a není možné agendu vyřídit po telefonu s kladenskou centrálou. Na každém pracovišti je pak přítomen tlumočník.

V tomto režimu bylo za srpen registrováno ve středních Čechách 1760 ukrajinských běženců. Tedy o čtyři procenta více než měsíc předtím, kdy fungovalo centrální KACPU v Kutné Hoře.

Podle údajů Úřadu práce ČR našlo ve Středočeském kraji ke konci srpna práci již 19 300 ukrajinských uprchlíků. Nejvíce v oborech zemědělství, zahradnictví, službách, potravinářském průmyslu.

Krizový štáb se také zabýval situací ve školách s ohledem na ukrajinské uprchlíky. Dle zápisů se přihlásilo do středočeských škol 6 727 žáků příchozích Ukrajiny (6 212 základní školy, 512 střední školy) s tím, že jde jak o nově příchozí, tak o ukrajinské žáky, kteří zde byli ještě před migrační vlnou způsobenou válkou. Přesná čísla, kolik jich skutečně školní docházku plní, zjišťuje v samostatném šetření Ministerstvo školství. „Jsou to dva klíčové prvky pro integraci uprchlíků do společnosti. Právě díky tomu se podařilo to, co oznamoval v minulých dnech ministr financí, že náklady na uprchlíky budou poloviční, než se původně předpokládalo. Velká část se rychle zapojila do pracovního procesu a není závislá na dávkách. Velkou roli také hraje ochota občanů je ubytovávat u sebe ve volných prostorách, za což jsem jim velmi vděčná,“ uzavřela hejtmanka Pecková.

V rámci pomoci při integraci Středočeský kraj organizuje na svých středních školách jazykové kurzy pro Ukrajince. Na 12 školách ve středních Čechách již bylo zorganizováno 23 jazykových kurzů. Největší zájem je v Kolíně, Kladně a v Kutné Hoře. Další zájem nyní očekávají střední školy se začínajícím školním rokem.