„(Záplavy) způsobily obrovské škody silnicím, mostům, železnici, čističkám odpadních vod, hrázím a přečerpávajícím stanicím. Je tu velmi významný dopad na infrastrukturu,“ uvedl ministr veřejné bezpečnosti Bill Blair. Vzdušné síly podle něj pomůžou obnovit dodávky do zaplavených oblastí.
Záplavy zasáhly i západ amerického státu Washington, který se podle agentury AP z přívalu vody pomalu vzpamatovává. Záchranné týmy pracují na obnovení dodávek elektřiny a otevření silnic. V některých oblastech ale nadále stoupá voda, ani ve středu se některým lidem nevyhnuly výzvy k evakuaci. V úterý bylo kvůli stoupající hladině řeky Sumas na kanadské straně hranice evakuováno 1100 domácností.
Rekordní srážky
Rekordní srážky trápí severozápad amerického kontinentu od pondělí. Na některých místech spadlo za den tolik srážek jako běžně za měsíc. Od zbytku země bylo úplně odříznuto několik měst a například v městě Hope zhruba 160 kilometrů od Vancouveru začaly docházet zásoby potravin. Nouzový přístřešek musela podle tamního starosty vyhledat asi třetina šestitisícového města.
Při sesuvu bahna u obce Lillooet v kanadské provincii Britská Kolumbie zemřela žena, její tělo dnes objevili záchranáři. Podle policie jsou nejméně dva další lidé pohřešovaní.
Podle dvou největších kanadských železničních společností muselo být kvůli záplavám přerušeno spojení s Vancouverem, který je největším kanadským přístavem. Denně jím projde náklad v hodnotě 550 milionů kanadských dolarů (9,7 miliardy korun). Záplavy dočasně zastavily i vývoz pšenice a řepky z Kanady, která je jedním z největších vývozců obilí na světě.
Někteří zemědělci v oblasti Abbotsfordu, jednoho z nejhůře zasažených kanadských měst, ignorovali nařízení k evakuaci a pokusili se před stoupající vodou zachránit dobytek. Zvířatům nasadili ohlávky a pomocí motorových člunů, kánoí či vodních skútrů se je snažili odvést do bezpečí.
zdroj: ČT24 Zprávy