Zásah ruské základny na Krymu má desítky obětí, tvrdí Kyjev. Moskva mluvila o sestřelení všech dronů

Podle ukrajinské rozvědky útok, který agentura Reuters v pátek označila za jeden z největších vzdušných úderů z ukrajinské strany, zasáhl základnu ležící jihovýchodně od města Simferopol a zároveň více než dvě stě kilometrů od území, které má Ukrajina pod kontrolou.

Agentura Ukrinform s odvoláním na zdroje v tajné službě napsala, že útok skupiny dronů byl společnou operací rozvědky a armády. Úder proti ruské 126. brigádě černomořské flotily si údajně vyžádal desítky mrtvých či raněných okupantů. Zasaženy byly sklady munice a vojenská technika, přiblížila agentura.

Lidé žijící v okolí ruské základny se na Telegramu podle Reuters zmiňují o výbuších a nejméně jednom mrtvém a dalších zraněných. Tyto informace nelze nezávisle ověřit.

„Lidé – nejen na ukrajinské pevnině, ale i na Krymu – si musí pamatovat a věřit, že naše vítězství a jejich osvobození není daleko,“ uvedl k pátečnímu úderu šéf HUR Kyrylo Budanov. Moskva, která Krym nelegálně anektovala v roce 2014, zatím zásah nepřiznala.

Analytik Jan Šír ČT24 už v pátek řekl, že Kyjev se údery na poloostrov snaží zneklidnit okupanty a připravit si půdu pro osvobození, které ale zatím zůstává daleko.

DRON U MOSKVY
Starosta Moskvy Sergej Sobjanin v sobotu prohlásil, že tamní protivzdušná obrana zlikvidovala dron v Istrinském okrese západně od hlavního města Ruska. Na místo zamířily záchranné složky, údajně ale pád trosek stroje nikoho nezranil ani nezpůsobil škody. Ruské ministerstvo obrany z útoku obvinilo Ukrajinu, jeho tvrzení nelze ověřit.

Moskevská letiště Šeremeťjevo, Domodědovo a Vnukovo dočasně přerušila provoz. Zdejší úřady k tomuto kroku přistupují opakovaně právě kvůli hrozbě útoků drony. Ruskojazyčná verze serveru BBC s odvoláním na agenturu RIA Novosti napsala, že kvůli dočasnému uzavření moskevských letišť bylo zrušeno osm letů a více než dalších dvacet jich mělo zpoždění.

Ruská metropole v posledních týdnech útokům dronů čelí pravidelně. Většinou nevedou k velkým škodám.

Zdroj: ČT