Zastupitelé pražských Lysolají by mohli jednat, zda Hlubuček zůstane starostou

ČTK/Krumphanzl Michal Praha – Zastupitelé pražských Lysolají by dnes mohli jednat o tom, zda bývalý náměstek primátora hlavního města Petr Hlubuček (STAN) zůstane nadále starostou městské části na severu metropole. Politik, který radnici Lysolají vede od roku 2010, je mezi obviněnými v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku (DPP), kde byl členem dozorčí rady. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Hlubučka viní z korupce a účasti na organizované skupině. Hlubuček, který v minulém týdnu rezignoval mimo jiné na post náměstka a člena rady hlavního města, je od pátku ve vazbě.

Hlubuček kvůli kauze korupce v DPP rezignoval na funkci náměstka pražského primátora a člena rady hlavního města a vzdal se členství v dozorčí radě Pražských služeb a dopravního podniku. Rezignoval rovněž na všechny stranické funkce včetně pozice na kandidátní listině STAN pro podzimní volby do pražského zastupitelstva, kde figuroval na třetím místě. Hnutí STAN mu ve středu 15. června, kdy byl pražský komunální politik zadržen, pozastavilo členství ve straně. Hlubuček do hnutí STAN vstoupil v roce 2016, před rezignací byl členem předsednictva a celostátního výboru hnutí a předsedou jeho pražské organizace.

Kriminalisté podnikli razii na pražském magistrátu a dalších místech včetně budov DPP minulou středu a následně kvůli hospodaření DPP obvinili 11 lidí. Policie tvrdí, že skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Podle médií se gang snažil získat podíl například ze zakázky na přestavbu okolí metra Nádraží Holešovice. Hlubuček byl rozhodnutím Obvodního soudu pro Prahu 9 vzat do vazby v pátek spolu s dalšími dvěma osobami. Soud u tří obviněných dospěl k závěru, že by mohli uprchnout nebo ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky. Podle některých médií jsou tak ve vazbě kvůli kauze v DPP kromě bývalého pražského náměstka také podnikatel a lobbista Michal Redl a podnikatel Zakaría Nemrah.

V zastupitelstvu městské části Praha-Lysolaje je devět zastupitelů včetně starosty a dvou místostarostů. Všichni jsou za STAN. První místostarostka Lysolají Dana Malečková (STAN) ve čtvrtek dopoledne ČTK sdělila, že odvolání Hlubučka z pozice starosty zatím zastupitelé městské části nenavrhli a Hlubuček úřad kvůli svému dalšímu působení ve vedení radnice nekontaktoval.

Autor: ČTK