Zbyněk Stanjura: Vláda do Vánoc by byl skvělý výsledek. Babiš může jednat leda tak s Okamurou

(iHNed.cz) Den po volebním vítězství koalice SPOLU druhý muž ODS Zbyněk Stanjura očekává, že jednání o vzniku nové vlády půjdou rychle. „S hnutím ANO ani jednat nebudeme, není k tomu důvod a není o čem jednat. Jediný, s kým může Andrej Babiš vyjednávat, je Tomio Okamura,“ je přesvědčený Stanjura, který by se mohl stát také jednou z hlavních postav vznikajícího kabinetu Petra Fialy. Už před volbami se o něm uvažovalo jako o kandidátovi na post ministra financí a Stanjura netají, že o pozici ve vládě má zájem. A o Fialovi už mluví jako o „panu premiérovi“.

Pokud si odmyslíme všechny proměnné, které vaše koalice nemůže ovlivnit, jako je například zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana, kdy je podle vás reálné sestavit novou vládu?

 

Je to těžké odhadovat. Čekají nás jednání o programovém prohlášení v jednotlivých okruzích a prioritách budoucí vlády. Kdyby se to povedlo do Vánoc, tak by to byl skvělý výsledek. Ale jednání jsme teprve zahájili a uvidíme, jak rychle to půjde nebo nepůjde. Očekávám kolem 8. až 10. listopadu ustavující schůzi sněmovny, poté vláda musí dát demisi.

 

O termínu schůze sněmovny jste už mluvili s Hradem?

 

Nemluvili, ale o termínu mluví ústava jasně, aby mohli poslanci složit slib.

 

Komunikuje s vámi nějak Hrad?

 

To nevím, je to věc pana předsedy, ale během neděle pravděpodobně ještě žádná komunikace nebude. (Rozhovor vznikl krátce předtím, než prezident musel opustit svoje sídlo na zámku v Lánech kvůli převozu do Ústřední vojenské nemocnice v Praze – pozn. red.)

 

Jaký plán máte připravený pro situaci, že prezident bude trvat na jmenování předsedy ANO Andreje Babiše premiérem?

 

O tom jsme se nebavili, postupujeme v souladu s ústavou, takže povedeme dvě paralelní jednání. Jedno o ustanovení Poslanecké sněmovny a druhé začne během nového týdne. Půjde o debatu o programovém prohlášení budoucí vlády. Karty jsou rozdány zcela jasně, poměr sil ve sněmovně je 108 ku 92 a je jasné, kdo bude ve vládě a kdo v opozici. Předpokládám, že to budou nakonec všichni respektovat.

 

Vidíte ve vznikajícím programovém prohlášení nějaké sporné body, na kterých by se mohla jednání zadrhnout?

 

Nemáme stejné programy a práce nás teprve čeká, ale myslím, že zvítězí ta odpovědnost, kterou všichni cítíme. Dohromady nás podpořilo přes 2,3 milionu voličů a ti od nás očekávají, že se domluvíme. Určitě jsou věci, na které máme jiné názory, proto jsme taky v různých stranách a uskupeních kandidovali, ale věřím, že se dohodneme.

 

Napadá nás třeba přijetí eura. Předseda ODS Petr Fiala říkal, že to vůbec není otázka příštího volebního období, ale Piráti a STAN ve svém programu uvádějí, že chtějí během tohoto volebního období usilovat o vstup do takzvaného Evropského mechanismu směnných kurzů II, což je v podstatě čekárna na euro.

 

Přijetí eura podle nás opravdu není otázka tohoto období. My potřebujeme dát do pořádku veřejné finance, snížit deficit státního rozpočtu a věnovat se zdraví české ekonomiky. Na tom určitě shoda je a já tam žádné problémy ani neočekávám.

 

Programy jste ostatně s koalicí Pirátů a STAN předběžně probírali už před volbami. Co personální otázky? Volby dopadly s trochu jiným poměrem, než se očekávalo, jak obtížné teď bude najít s Piráty a STAN nějaký společný klíč a dohodnout se na konkrétních jménech?

 

Pevně doufám, že to problém nebude. My jsme to ani do voleb neřešili a dávali jsme všechny síly do volební kampaně. Nejdřív podle mého budeme jednat o programu, pak se bude logicky jednat o rozdělení křesel mezi dvě koalice a nakonec pan premiér osloví konkrétní lidi s nabídkou toho, aby se stali členy jeho týmu. Předpokládám, že takové bude pořadí.

 

Hnutí ANO si řeklo v neděli o post předsedy Poslanecké sněmovny, mělo by ho dostat?

 

Ne.

 

Komu má tedy náležet?

 

Koalici SPOLU. Ale říkám svůj názor, není to názor ODS, ustavující zasedání klubu máme až v úterý, ale je to úplně jednoznačné. Nevidím důvod, proč by to mělo dostat ANO. Ať si sami vzpomenou, jak se chovali k opozici v roce 2017.

 

Je tam varianta, že by křeslo připadlo i TOP 09 nebo lidovcům?

 

Určitě koalici SPOLU, takže samozřejmě i jim, ne pouze ODS. Ale ještě jsme o tom nejednali.

 

Co pozice místopředsedů sněmovny, tam hnutí ANO nějaký post nabídnete?

 

Dokud neuznají porážku ve volbách, tak si to nemyslím. I kdyby Andreje Babiše chtěl prezident pověřit sestavením vlády, měl by to odmítnout a uznat porážku. Do té doby budu navrhovat všem našim partnerům, abychom je do žádné funkce nezvolili. Musí se umět vyhrávat, ale taky prohrávat. Je třeba uznat výsledky voleb a vůli voličů. Bezesporu nějaké pozice mít budou a budou i odpovídat volebnímu výsledku. Nebudeme chtít všechno, ale když neuznají porážku, měly by ty potenciální posty zůstat prázdné.

 

Šanci tedy mají, ale musí uznat, že ve volbách prohráli, je to tak?

 

Ano. Budou samozřejmě členy výborů a komisí, to je dané ze zákona podle poměrného systému, což jsme připraveni samozřejmě plnit. Místa, jako jsou předsedové sněmovních výborů, jim nabídneme, ale případné zvolení by mělo být až po uznání volební prohry.

 

Jak to bude s SPD? Zaslouží si post ve vedení sněmovny?

 

Ne.

 

Proč?

 

Jasně jsme deklarovali už před volbami, jaká hrozba byla před občany Česka – vláda ANO, SPD a KSČM. Proto nevidím důvod, aby byl předseda nebo někdo jiný ve vedení sněmovny z SPD.

 

Piráti po volbách skončili se čtyřmi poslanci a řeší se, jestli by ve vládě vůbec měli být. Měli by dostat nějaké ministerstvo?

 

To je otázka na koalici Pirátů a starostů. My jsme jako koalice připraveni vyjednávat a předpokládám, že i naši partneři budou vyjednávat jako koalice. Necháme to tedy na nich, aniž bychom jim do toho vstupovali nebo jim dávali nevyžádané rady. Reálně to bude vyjednávání dvou koalic, ne pěti stran, které by měly přijít s vlastní představou za tu danou koalici. Aspoň my to tak určitě budeme dělat.

 

Ve volebním štábu SPOLU to v sobotu vypadalo, že by ODS úplně nelitovala, kdyby Piráti vypadli z kola ven. Ostatně o tom, že ODS a Piráti k sobě mají dál, se před volbami napsalo hodně. Teď byste i bez Pirátů měli pohodlnou většinu 104 hlasů. Byl byste radši, kdyby se vláda obešla bez nich?

 

Nemyslím si, že o tom takhle přemýšlíme. Máme radost, že máme společně většinu a náš volební výsledek musíme proměnit v dohodu.

 

Měla by druhé koalici náležet pozice vicepremiéra a nějaké silové ministerstvo?

 

V první fázi skutečně musíme projednat program, toto se bude řešit až později. Na to je ještě hrozně brzy.

 

Pocitově se to ale nabízí.

 

Ano, je to standardní a nebude překvapením, když to tak bude.

 

O vás se už před volbami mluvilo jako o možném ministrovi financí, bral byste tento post?

 

Pokud by mě pan premiér oslovil, tak ano. Ale pokud mě osloví i v otázce jiné pozice, tak to budu také respektovat. To není tak, že bych s tím vstával a uléhal.

 

Léta jste předsedou poslaneckého klubu ODS. Láká vás jít do vlády, nebo spíše pokračovat ve sněmovní práci?

 

Netajím se tím, že mám ambici být ve vládě.

 

Jak v ní bude fungovat Markéta Pekarová Adamová, které měla více preferenčních hlasů než premiér Babiš?

 

To jsme zase zpátky tam, že je to moc brzy. Vím, že nám to nevěříte, ale opravdu jsme se nebavili o tom, kdo si vezme jaké ministerstvo a jakou bude mít funkci. Teď si oddechneme a od úterka začnou nová jednání.

 

O vládě se s vámi určitě minimálně formálně pokusí jednat ANO. Je nějaká teoretická pravděpodobnost, že by mohlo uspět?

 

Tomu bych se upřímně zasmál. Navíc jsme podepsali memorandum o spolupráci s koalicí Pirátů a starostů, kde se jasně píše, že nebudeme s nikým jednat. Takže s ANO jednat nebudeme, není k tomu důvod a není o čem jednat. Jediný, s kým může Andrej Babiš vyjednávat, je Tomio Okamura.

(Autor: Ondřej Leinert, Anna Brzybohatá)

Rozhovor vyšel na serveru iHNed.cz.

Zbyněk Stanjura

Zbyněk Stanjura
1. místopředseda strany
předseda poslaneckého klubu ODS