Zdravotní pojišťovny budou hospodařit s deficitem, platby od státu podle svazu stačit nebudou

Pojišťovny své plány na příští rok nyní musí přepočítat. Původně přitom věřily, že se jim hospodaření, zatížené i náklady na koronavirou epidemii, podaří stabilizovat.

„V loňském roce jsme se odpoutali od vyrovnaného hospodaření. Jsme v deficitu a pokračujeme v něm na další roky,“ přiblížil prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR Ladislav Friedrich.

O deficitu se zmiňuje také mluvčí VZP Viktorie Plívová. „V této chvíli náš zdravotně pojistný plán pro příští rok počítá se záporným saldem 5,9 miliardy korun, které ale budeme schopni pokrýt z rezerv na běžném účtu VZP,“ sdělila.

Otázka plateb za státní pojištěnce

Rezervy vznikly i díky tomu, že vláda několikrát navýšila platby za státní pojištěnce – například děti nebo důchodce. Aktuálně je částka necelých osmnáct set korun, od ledna se zvýší o dalších dvě stě.

Podle Svazu zdravotních pojišťoven to ale nebude stačit. „Nejpozději do poloviny příštího roku bude muset vláda rozhodnout o valorizaci státního příspěvku na roky 2023 a 2024. Pokud bychom chtěli jen sanovat deficity, které vytváříme a budeme vytvářet, tak se budeme pohybovat kolem dvaceti miliard nárůstu na příspěvku státu,“ odhadl Friedrich.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) rezervy zůstanou solidní. „Není nezbytně nutné dále navyšovat platby za státní pojištěnce na příští rok. Samozřejmě pak se bude vést debata o roce dalším,“ uvedl.

Vlastimil Válek (TOP 09), o kterém se mluví jako o možném šéfovi resortu v příští vládě, navrhuje systémové změny. „Chtěl bych, aby úhrada za státní pojištěnce nebyla částka, která záleží na tom, jak se Poslanecká sněmovna zrovna rozhodne. Ale aby byla předvídatelná podle toho, jak se bude vyvíjet ekonomická situace v České republice,“ nastínil. Návrh zákona chce předložit po ustavení nové dolní komory.


zdroj: ČT24 Zprávy