Zdravotní pojišťovny začaly lékařům proplácet nové materiály, ocení to třeba pacienti zubních ordinací

Například v ordinacích stomatologů umožní úhrada nových materiálů pojišťovnou využívat také nové postupy. Na některé zastaralé metody třeba s využitím kovu naopak pojišťovny přispívat přestaly.

Změnu vítá i Petr Šimůnek, odborný asistent na protetickém oddělení Stomatologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice. „Pro pacienty je určitě bonus, že dostanou od pojišťovny zaplacené kvalitnější materiály, a to jak pro fixní protetiku, tak pro protetiku snímatelnou.“

Jedná se třeba o plně hrazenou kompozitní korunku u předních zubů. Novinkou je taky nastavení částečných úhrad u snímatelných protéz. Pojišťovna nově přispěje stejnou částkou bez ohledu na využitý postup. O výši doplatku si pak rozhodne pacient sám tím, jakou variantu zvolí. Na částečnou náhradu to jsou dva a půl tisíce korun. Na celkovou čtyři a půl tisíce.

„Tyto novinky přichází po čtyřiadvaceti letech a za tu dobu skutečně prošly značným vývojem jak materiály, tak i používané technologie,“ komentuje změnu mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová.

Nově se proplácí také některé očkování

Pojišťovna nově proplácí také očkování proti klíšťové encefalitidě, a to pro zájemce starší 50 let. „Klíšťová encefalitida je v České republice velmi rozšířená, daleko více než v ostatních evropských zemích. A může významně poškodit život starších pacientů. U těch starších pacientů může docházet k vážnějším následkům,“ vysvětluje přínosy této změny praktický lékař Norbert Král.

Nově se hradí z veřejného pojištění také očkování proti meningokokům u čtrnáctiletých nebo proti chřipce u zdravotníků.

Nový rok přinesl změny u řady dalších zákroků proplácených pojišťovnami. Například u umělého oplodnění metodou IVF se o rok navýšila věková hranice, dokdy je služba hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Nově je to až do dovršení 40 let věku. Pacienti, které čeká onkologická léčba, jež by mohla ovlivnit jejich budoucí plodnost, mohou nově podstoupit ještě před léčbou odběr zárodečných buněk.

Domácí péči mohl dosud předepsat praktický lékař. Nově má tuto pravomoc třeba i ambulantní specialista. Některé zdravotnické prostředky – jako třeba pleny nebo obvazy – teď mohou předepisovat i zdravotní sestry.

Jednodušší přístup mají pacienti k moderní léčbě vzácných onemocnění. Do konce loňského roku byli odkázáni na individuální žádosti. Nově pojišťovny zohlední názor komise, kde mají své zastoupení i pacientské organizace.

Dobrovolné připojištění

Vláda navíc zvažuje zavedení dobrovolného připojištění, v rámci kterého by si lidé mohli připlatit za modernější zdravotnické prostředky. Část zákona, který takzvané nadstandardy umožňoval, přitom v roce 2013 zrušil Ústavní soud.

V současné době si tak třeba senior nemůže připlatit za lepší protézu, rozhodnutí, jakou dostane, je na lékaři. Pacienti by ale podle plánu vlády měli hradit jen rozdíl mezi běžně užívaným a nadstandardním zdravotnickým prostředkem. Lidé, kteří chtějí třeba moderní oční čočku, by tak nemuseli zaplatit celý zákrok, jako v současnosti, ale jen nadstandard.

zdroj: ČT24 Zprávy