Zelenskyj: V zajetí může být přes 2500 obránců Azovstalu, v Severodoněcku se tvrdě bojuje v ulicích

Představitelé samozvané proruské Doněcké lidové republiky (DNR) už dříve sdělili, že chtějí některé obránce Azovstalu postavit před soud, viní je z porušování lidských práv. Metalurgický areál v jihoukrajinském Mariupolu byl dlouho poslední baštou ukrajinské obrany tohoto klíčového přístavního města. Zbývající jednotky se po vytrvalých ruských útocích v květnu vzdaly a oblast okupují ruské invazní síly.

Zelenskyj nyní uvedl, že první fáze operace – dostat vojáky z Azovstalu živé – byla splněna. „Dnes je před námi druhá část – dostat je živé domů,“ řekl podle CNN. Na otázku, zda si myslí, že jsou vojáci mučeni, Zelenskyj odvětil, že to podle něj není v zájmu ruské strany, protože jde o zajatce, jejichž osud sleduje celý svět.

Agentura AP mezitím uvedla, že Rusko začalo vydávat těla ukrajinských bojovníků, kteří v Azovstalu zahynuli. Podle představitelů ukrajinského pluku Azov už byly převezeny do Kyjeva desítky mrtvých a odborníci provádějí testy DNA, aby je identifikovali. Kolik těl v hutním komplexu může zůstávat, není podle AP jasné. Ukrajinská vláda ani Moskva se k této informaci zatím nevyjádřily.

INTENZIVNÍ BOJE V ULICÍCH SEVERODONĚCKU
„Naši hrdinové se nevzdají svých pozic v Severodoněcku. Ve městě pokračují líté pouliční boje,“ řekl podle agentury Reuters Zelenskyj ve svém pravidelném nočním videohlášení. Přiznal, že Rusové mají nad obránci početní převahu. Ukrajinský Donbas podle něj zůstává nadále silný.

Není zřejmé, která ze stran konfliktu má ve městě navrch – vysoký představitel severodoněcké samosprávy Oleksandr Stryjuk v rozhovoru pro televizi pouze řekl, že „situace se mění hodinu od hodiny“.

Reuters připomíná, že město je nyní hlavním cílem ruské armády v Donbasu a že boje získávají podobu opotřebovávací války, kdy jsou celá města srovnávána se zemí dělostřeleckou palbou.

Ukrajinská armáda v nočním hlášení uvedla, že v Luhanské a Doněcké oblasti v pondělí v důsledku ruského ostřelování zahynuli dva civilisté a že cílem útoků se staly více než dvě desítky míst. Informace nicméně nelze nezávisle ověřit. Rusové dlouhodobě popírají, že by jejich údery cílily na civilisty.