Zeman jmenuje Fialu 26. listopadu. Chce „vetovat“ jednoho kandidáta na ministra

Reakce politiků

Podle budoucího vicepremiéra Rakušana (STAN) se nová vláda díky jmenování v horizontu asi tří týdnů dokáže před Vánoci zabývat opatřeními proti covidu nebo změnami rozpočtu na příští rok. „Máme ambici mít do nějakých šesti až sedmi týdnů po nástupu novou verzi rozpočtu,“ uvedl Rakušan. Kdyby byla vláda jmenována dříve, byl by ale šťastnější, respektuje však právo prezidenta na setkání s jednotlivými kandidáty na ministry.

Pravděpodobný vicepremiér Bartoš pak zmiňuje otázky cen energií nebo inflace, se kterými se nová vláda bude muset vypořádat. „Mezidobí se pokusíme překlenout prací a řešit problémy, kterým republika čelí,“ řekl Bartoš k tomu, že vláda může být jmenována zhruba za tři týdny.

Michal Šalomoun, který by měl v nové vládě mít na starosti legislativu a nominovali ho Piráti, by podle Bartoše mohl pomoci ke snížení byrokracie nebo zabránit tomu, aby na jednání vlády přicházely nehotové návrhy zákonů.

„Kdyby byl pan prezident v plné kondici, tak by se dal maraton setkání s kandidáty na ministry stihnout během dvou až tří dnů,“ říká budoucí vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). Že bude mít prezident výhrady k některému ministrovi, se podle něj dalo čekat, věří, že nakonec budou všichni jmenováni.

„Představu o resortu práce a sociálních věcí a jeho problémech mám dobrou,“ deklaruje Jurečka, který se na něj nejspíš přesune po zkušenosti se zemědělstvím. Sociální tématice se dle svých slov v minulosti věnoval a má již vybrané politické náměstky na ministerstvo.

„Bylo by dobré, aby konkrétní vláda co nejrychleji převzala zodpovědnost,“ míní předseda SPD Tomio Okamura. Občané podle něj očekávají, že nová vláda bude řešit problémy se zdražováním energií nebo inflací jako takovou.

Propuštění z nemocnice

Sám prezident Zeman pak ve středu odpoledne v rozhovoru pro televizi Nova řekl, že opustí nemocnici do několika dní. Na zámku v Lánech by následně přijímal jednotlivé kandidáty na ministry. Podle mluvčí ÚVN Jitky Zinke termín ještě nebyl stanoven, záležet bude na zdravotním stavu hlavy státu.

Zeman 5. listopadu v rozhovoru pro Frekvenci 1 řekl, že se jmenováním Fialy premiérem nebude problém. Nesdělil ale, zda jmenuje vládu v navrhovaném složení. Ujistil však, že udělá vše pro to, aby vznikla co nejrychleji.

Vykonáváním funkce prezident v souladu s ústavou minulý čtvrtek prozatímně pověřil vládu Andreje Babiše (ANO), která předtím schválila svou demisi.

Zeman se v ÚVN léčí od 10. října, v pondělí byl převezen na oddělení dlouhodobé péče. Důvodem je především to, aby mohl přijímat návštěvy. V pondělí přijal Babiše, v úterý se setkal se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

zdroj: ČT24 Zprávy