Zeman předpokládá, že vládu sestavuji já, řekl Fiala po rozhovoru s prezidentem

Schůzka trvala přibližně půl hodiny. Petr Fiala prohlásil, že během rozhovoru to byl Miloš Zeman, jak ho zná z dřívějška, který si je vědom svých úkolů a ústavních povinností. Podle něj se prezident cítí čím dál lépe.

Předseda ODS také řekl, že od prezidenta nezískal pověření k sestavení vlády, ale že si je prezident zcela jednoznačně vědom toho, že Fiala je jediný, kdo v současnosti vládu může sestavit. Na další schůzce proto předloží hlavě státu seznam kandidátů na členy vlády.

„Velmi bych si přál, abych mohl navštívit pana prezidenta osobně, jakmile to hygienická situace dovolí,“ dodal Fiala. Zároveň doplnil, že jako první se se Zemanem setká osobně premiér Andrej Babiš, od kterého prezident převezme demisi současné vlády. O konkrétních jménech ministrů Fiala s prezidentem na sobotním jednání nemluvil. 

Poté by se chtěl prezident osobně setkat s některými kandidáty na ministry a posléze jmenovat novou vládu v Lánech nebo na Pražském hradě. Všechno by se podle Fialy mělo stihnout v řádech týdnů. „Předpokládám, že nová vláda vznikne do Vánoc,“ řekl.

Na konkrétní dotaz, zda je připraven na výměnu jmen některých kandidátů na ministry v případě prezidentova odmítání jmenovat je řekl, že je třeba o všem vést diskuzi. „Nepředbíhejme. Jsem přesvědčen, že je potřeba se s prezidentem o personáliích bavit. Pan prezident má právo se s kandidáty setkat a diskutovat s nimi.“ Taktéž dodal, že i on sám se bude chtít s některými kandidáty na ministry ještě před jejich jmenováním potkat.

Současný vývoj se dal čekat

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové slova Fialy jen potvrzují to, co Zeman avizoval už dříve. „Dnešní jednání je velmi dobrým základem toho, jak by celé jmenování nové vlády mohlo probíhat,“ řekla.

S jejím tvrzením souhlasí i senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti). „Za mě je tento vývoj optimální variantou,“ doplnil.

I podle poslance Milana Ference (ANO) se dal výsledek jednání Fialy se Zemanem očekávat zejména proto, že ANO několikrát řeklo, že vládu sestavovat nechce. „Pan premiér a vláda jsou připraveni předat moc kdykoli, kdy budou splněny podmínky. Nová vláda by mohla vzniknout do Vánoc, možná i dřív,“ dodal.

Jednání na svém Twitteru okomentoval i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Prezident republiky a předseda ODS se dohodli na budoucí spolupráci. S tím, že oba uvítali nabídku na pravidelné schůzky a pravidelná jednání,“ napsal.

Babiš vládu sestavovat nechce

Zeman řekl ve čtvrtek z Ústřední vojenské nemocnice v telefonickém rozhovoru rozhlasové stanici Frekvence 1, že s Fialovým jmenováním předsedou nového kabinetu nebude problém. Nynější ministerský předseda Andrej Babiš (ANO) nemá zájem stát se premiérem, připomněl. Zeman také uvedl, že udělá vše pro to, aby vláda vznikla co nejrychleji.

Vládní koaliční smlouvu podepíšou představitelé pětice stran v pondělí před zahájením ustavující schůze nové Poslanecké sněmovny. Teprve po jejím skončení podá Babišův nynější kabinet ANO a ČSSD demisi. Zeman jej pak pověří výkonem funkce do jmenování nové vlády.

S Babišem mluvil Zeman telefonicky v pátek. Premiér ho informoval o tom, že pokládá za marné, aby usiloval o pověření sestavit nový kabinet. Demisi své vlády plánuje Babiš odevzdat Zemanovi písemně.

zdroj: ČT24 Zprávy