Zeman se sešel s kandidáty na ministry. S Baxou řešil kompenzace v kultuře, Bek řešil české předsednictví v EU

S prezidentem Milošem Zemanem jednal kandidát na ministra kultury Martin Baxa o rozpočtu pro oblast kultury a památkové péči. Mluvili také o aktuální situaci – konkrétně o kompenzacích a nastartování kultury po epidemii covidu-19. Poslanec ODS a plzeňský primátor odmítl, že by s hlavou státu mluvil o spekulacích ohledně dalších kandidátů na ministry nové vlády.


Podobně jako mnozí bývalí ministři kultury i Baxa hovořil o tom, že se bude zasazovat o růst rozpočtu kultury bez náhrad církvím na jedno procento hrubého domácího produktu. Tomu se již v koaliční smlouvě zavázala koalice SPOLU a Pirátů se Starosty a nezávislými. Koalice chce také připravit zákon o veřejných kulturních institucích a prosazovat vyšší daňové zvýhodnění mecenášství a sponzorování.

Z fondu kinematografie chtějí koaliční strany vytvořit fond audiovize s podporou herního průmyslu a do volby rad veřejnoprávních médií zapojit Senát, když nyní vybírá jejich členy jen sněmovna.

Prezident se setká s kandidátem na ministra pro evropském záležitosti Mikulášem Bekem

Za Zemanem přijel v pondělí do Lán jako první z nominantů předseda Pirátů a kandidát na ministra pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Hlava státu kandidáty přijímá v abecedním pořadí, v úterý odpoledne by měl Zeman ještě jednat s kandidátem na ministra pro evropské záležitosti Mikulášem Bekem (STAN).

Cyklus schůzek by měl skončit v pátek 10. prosince. Poté se Zeman opět setká s premiérem Petrem Fialou (ODS), se kterým mluvil už v neděli po jmenování do funkce předsedy vlády.

Protože je prezident kvůli onemocnění covidem v izolaci, vypadá úterní jednání podobně jako s Fialou a Bartošem. Nového premiéra jmenoval Zeman zpoza plexisklové bariéry, ve stejné místnosti se uskutečnilo i setkání s předsedou Pirátů a úterní dopolední s Baxou.

Seznam kandidátů na ministry předal Fiala Zemanovi v polovině listopadu. V uplynulém týdnu se nominace kvůli možnému střetu zájmů vzdal místopředseda Starostů a nezávislých Věslav Michalik. Hnutí STAN na jeho místo vybral bankéře Jozefa Síkelu. Nadále není jisté, kterého ze členů vlády se prezident případně chystá „vetovat“. Spekulovalo se o nominantovi na místo ministra zahraničí Janu Lipavském (Piráti) a též o Bekovi.

zdroj: ČT24 Zprávy