Zemřel divadelník a výtvarník Jiří Srnec, zakladatel černého divadla

Praha – Ve věku 90 let zemřel v neděli divadelník a výtvarník Jiří Srnec, zakladatel černého divadla, s nímž sklízel úspěchy od 60. let. ČTK o jeho úmrtí informoval mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Černé divadlo využívá toho, že na zatemněném jevišti nejsou vidět černě odění herci, ale jejich rekvizity ano. Srncovo divadlo počátkem 60. let vzniklo v rámci tehdejší divadelní avantgardy. Mezi nejznámější Srncovy inscenace patří Pruhovaný sen, Legendy staré matky Prahy, Alice v říši zázraků, Peter Pan, Labyrint, Týden snů nebo Bílý pierot v černém.

Divadelní historička Nina Malíková, která se věnuje loutkovému a alternativnímu divadlu, dnes ČTK řekla, že Jiří Srnec bude zřejmě navždy spjat s fenoménem černého divadla. A to přesto, že u zrodu tohoto fenoménu v Československu na přelomu 50. a 60. let, v době experimentů nejen v divadle, stálo více lidí. Patří k nim třeba manželé Josef a Hana Lamkovi a také lidé z tehdejšího Divadla Na zábradlí.

Malíková připomněla, že k tehdejším experimentům patřilo, a také Srnec ho do svých projektů přidával, luminiscenční divadlo. „Tyto prvky černému divadlu dodnes zaručují popularitu v asijských zemích, kde jsou světélkující prvky na scéně velmi oblíbené,“ připomněla Malíková.

Připouští, že v posledních desetiletích je v Česku černé divadlo spíše atrakcí pro turisty, také mnohde v zahraničí jsou prvky z něj součástí různých kabaretů či show. „Principy černého divadla ale přebírala i Laterna magika a dodnes z něj čerpají někteří tvůrci, třeba známé režisérské duo SKUTR,“ doplnila. SKUTR, který tvoří Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka, se od příští sezony ujme funkce uměleckého ředitele Činohry Národního divadla.

Srnec spolupracoval i s divadlem Semafor, Laternou magikou, Divadlem Spejbla a Hurvínka a státní operou v Mnichově. Na počátku 90. let založil a vedl soubor Imaginativ Praha. V roce 2011 obdržel od prezidenta Václava Klause Medaili Za zásluhy. V roce 2018 mu byla udělena Cena Thálie za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění.

Jiří Srnec se narodil 29. srpna 1931, vystudoval Státní odbornou školu grafickou, na Státní konzervatoři v Praze obor klavír a oddělení lidových nástrojů. V této době již také psal vlastní hudbu a chodil na soukromé hodiny skladby. Své vzdělání zakončil studiem na loutkářské fakultě DAMU. Už v posledním ročníku DAMU pracoval s principem černého kabinetu a posléze založil vlastní soubor, s nímž tyto postupy rozvíjel.

Manažersky se nově vzniklého souboru ujal Jiří Vyskočil z Divadla Na zábradlí a prosadil jeho vystoupení na skotský festival v Edinburghu v roce 1962, čímž odstartoval světovou slávu nově vzniklého Černého divadla Jiřího Srnce.

Divadlo vystupovalo po celém světě, uskutečnilo více než 300 zahraničních turné v sedmi desítkách zemí a má na kontě účast na 77 divadelních festivalech.

zdroj: ČeskéNoviny.cz