Změny v Nové zelené úsporám

Vláda upravila program Nová zelená úsporám s cílem podpořit komplexní renovace domů a zefektivnit podporu fotovoltaických elektráren. Od 15. února 2024 došlo ke snížení dotace na střešní fotovoltaiky z 200 000 Kč na 160 000 Kč. Zároveň se zvýšil příspěvek pro ty, kteří se pustí do komplexních úprav domu s cílem snižování energetické náročnosti.

Ministerstvo životního prostředí zdůvodňuje snížení dotace na fotovoltaiky klesajícími cenami solárních panelů. Argumentuje, že i po snížení dotace bude instalace fotovoltaiky stále ekonomicky výhodná.

Nový program klade větší důraz na komplexní renovace domů, které zahrnují nejen instalaci fotovoltaiky, ale i zateplení a další energetická opatření. V případě kombinace fotovoltaiky a zateplení se dotace na fotovoltaiku vrací na původní výši 200 000 Kč.

Zneužívání změn podmínek:

Některé firmy se před změnou dotačního programu snažily zneužít situaci a tlačily na zákazníky, aby podepsali smlouvy za starých podmínek. Ministerstvo životního prostředí tyto praktiky odsoudilo a označilo je za nekalou soutěž.

Další novinkou je, že od 15. února 2024 bude možné do sítě distribuovat pouze 50 % výkonu fotovoltaické elektrárny. Toto opatření má zajistit stabilitu distribuční soustavy a umožnit připojení většího počtu instalací.

Nová zelená úsporám je dotační program, určený pro energetické úspory rodinných a bytových domů. Program Nová zelená úsporám odstartoval v roce 2014 a během prvního období rozdělil miliardy korun desítkám tisíc domácností, které investovaly do energetických úspor. V roce 2021 program vstoupil do další fáze s rozšířeným zaměřením na další oblasti. Koncem roku 2022 byl pod hlavičku Nová zelená úsporám začleněn i program Nová zelená úsporám Light, který cílí na seniory a domácnosti s nižšími příjmy. Cílem je zpřístupnit dotace na energetické úspory i těm, kteří by si je jinak nemohli dovolit.

Program Nová zelená úsporám má za cíl:

  • Podpořit snižování energetické náročnosti obytných budov
  • Zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie v energetickém mixu
  • Připravit objekty na probíhající změnu klimatu
  • Zlepšit kvalitu života v obcích
  • Snížit emise skleníkových plynů

Změny v programu Nová zelená úsporám reflektují aktuální situaci na trhu s energiemi a kladou tak větší důraz na komplexní renovace domů. I přes snížení dotace na fotovoltaiky zůstává instalace fotovoltaické elektrárny investiční možností, která může přinést úsporu energie a financí.

Autor/ka obrázku: Freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..