Jaro je tu! S ním tradiční jarní úklid

S příchodem jara mnoho z nás cítí potřebu udělat doma pořádek. Je to ideální čas, kdy se zbavit nepotřebných věcí a vdechnout našemu domovu nový život. Jak na úklid efektivně a s co nejmenším stresem?

Plán útoku: Organizace je základ

Než se pustíte do boje s prachem, vytvořte si plán. Je to první krok k úspěšnému jarnímu úklidu. Vytvořte si seznam úkolů a rozdělte úklid na menší části. Díky tomu se úklid nebude zdát tak ohromující a celý proces se stane méně náročným.

Decluttering – vyklízení nepotřebných věcí

Méně věcí, méně starostí. Zbavte se všeho, co nepoužíváte nebo již nepotřebujete. Procházení osobních věcí může být náročné, ale je to nezbytný krok k získání volného prostoru a lepší organizaci domácnosti. Oblečení, které neoblékáte, staré knihy, které už nečtete, nebo kuchyňské náčiní, které je bez užitku. Zeptejte se sami sebe: „Použil/a jsem tohle za poslední rok?“ Pokud ne, je čas to poslat dál. Darujte, prodejte nebo recyklujte, uvidíte, jak se vám uleví.

Důkladný úklid

S menším množstvím věcí se lépe uklízí. Zaměřte se na místa, která běžně přehlížíte. Po patřičném úklidu každého kouta v domě je čas na organizaci prostoru. Vše má své místo. Uspořádejte věci tak, aby byly snadno dostupné a logicky rozvržené. Investice do úložných boxů, organizérů do šuplíků nebo dalších vychytávek se může vyplatit, pokud chcete udržet pořádek dlouhodobě.

Příroda na pomoc? Zkuste nahradit chemické čističe přírodními alternativami. Jednoduché ingredience jako je ocet, soda bikarbona a citron mohou být účinné a jsou šetrné k životnímu prostředí. Nejenže pomáhají udržet váš domov čistý, ale přispějí také ke snížení množství chemických látek u vás doma.

  1. Jedlá soda je univerzální čistící prostředek, který můžete použít pro čištění kuchyně, odstraňování zápachů v lednici nebo jako jemný abrazivní prostředek na odstranění skvrn z pracovních desek.
  2. Bílý ocet je skvělý na odstranění vodního kamene, dezinfekci povrchů a čištění oken. Může být použit i na odstranění mýdlových usazenin ve sprchovém koutě.
  3. Citron má přirozené dezinfekční a bělicí vlastnosti. Použijte jej na odstranění skvrn z koberců, čištění mosazných a měděných předmětů nebo na osvěžení odpadů.
  4. Přidání několika kapek esenciálního oleje, jako je levandule, eukalyptus nebo tea tree olej, do vašich domácích čistících prostředků může zvýšit jejich dezinfekční účinek a zlepšit vůni domova.
  5. Přírodní a biologicky odbouratelná alternativa k praní prádla jsou mýdlové ořechy. Jsou šetrné k pokožce a efektivní i na nízkých teplotách.
  6. Chystáte se na mytí oken? Použijte kukuřičný škrob. Je pomocníkem i na leštění nábytku a dokonce jako šetrný prostředek na čištění koberců.
  7. Jako abrazivní prostředek na čištění hrnců a pánví použijte kávovou sedlinu.

A to by nebylo jaro, abychom nedodali našemu domovu trošku svěží jarní atmosféry. Nové bytové doplňky, svěží květiny nebo jen změna uspořádání nábytku mohou mít velký vliv na celkový dojem. Nové barvy, vzory, polštáře, závěsy prostor hned oživí. Nebojte se toho.

Jarní úklid nemusí být utrpením. S trochou plánování a praktickými tipy to zvládnete hravě a váš domov bude zářit svěžestí a volností a novou energií.

Autor/ka obrázku: Freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..