Konec otravných telefonátů. Od ledna se již nemusíte bát nevyžádaného telemarketingu.

„Dobrý den, měli byste pár minutek na krátký monitorovaný hovor?“. Tato slova, která jistě alespoň jednou ve svém telefonu zaslechla většina z nás, bychom již v budoucnu nedobrovolně slyšet neměli. Zaslouží se o to novela Zákona o elektronických komunikacích, která mimo jiné upravuje také pravidla telemarketingu a dalších podobných praktik.

Od ledna příštího roku začne platit novela Zákona o elektronických komunikacích, která mimo jiné upravuje pravidla a nařízení (nejen) pro marketingová volání. Zjednodušeně se dá říci, že nový návrh zákona počítá s automatickým předpokladem, že volaný s telefonáty nesouhlasí. Pokud by souhlasil, musel by tento souhlas výslovně udělit, a to před samotným hovorem, ne až v jeho průběhu. Právní úprava se přitom zaměřuje pouze na případy, kdy mezi volaným a volajícím neexistuje žádný vztah, a jedná se tedy o první kontakt. I nadále vás tedy bude moci kontaktovat například váš operátor s výhodnými nabídkami, nebo třeba vaše banka s nabídkou konsolidace půjček.

Předpokládaný nesouhlas

Novela se vztahuje nejen na čísla, která marketingové firmy nějakým způsobem získaly, ale také náhodně vygenerovaná telefonní čísla. Pokud se tedy aktivně nenecháte zanést do seznamu účastníků a nevyjádříte svůj výslovný souhlas s tím, že si přejete být kontaktováni, neměly by vás již od ledna čekat žádné nevyžádané telemarketingové hovory. Dosud jste se mohli nevyžádaným hovorům vyhnout pouze tak, že jste u daného subjektu výslovně uvedli, že si nepřejete být kontaktováni, zatímco nový zákon již automaticky předpokládá, že s volání nesouhlasíte.

Takzvaný opt-in režim bude od nového roku platit také pro provozovatele webových stránek v oblasti cookíes, dalších sledovacích technologií, a zpracování osobních údajů. Internetové stránky již nebudou moci automaticky shromažďovat informace o návštěvnících bez jejich výslovného a aktivního souhlasu, přičemž za výslovný a aktivní souhlas již nebude možné považovat pouze odkliknutí informace o tom, že vás daná webová stránka sleduje.

Nejen telemarketing

Transpoziční novela Zákona o elektronických komunikacích byla schválena v polovině letošního září celkem 137 hlasy členů Poslanecké sněmovny, a chybí jí jen podpis prezidenta republiky. Díky zmíněné novele bude v příslušném zákoně implementován evropský kodex, který má posílit ochranu spotřebitele. Úleva od nevyžádaných telemarketingových hovorů ale není jedinou novinkou, které tato novela přinese. Nová podoba zákona má spotřebitelům zajistit mimo jiné také možnost rychlejší a jednodušší změny poskytovatele internetu nebo telekomunikačních služeb nebo stanovit podmínky pro snazší budování sítí elektronických komunikací.

Díky schválené změně bude možné lépe prokázat případné porušení zákona, dojde ke zpřehlednění prostřední (nejen) telemarketingu, a k jednoznačnému zlepšení pozice řadových spotřebitelů i k lepší ochraně těch, kteří mohou být v tomto směru více zranitelní.

Call centrum

Zdroj obrázků: Pexels