Jak v zimě nezmrznout a neprotopit výplatu

Teploty venku již postupně klesají, a spolu s blížícím se chladným počasím začíná řada domácností řešit problematiku vytápění. Letošní zima bude vzhledem k aktuální situaci o něco náročnější. Jak v zimě nezmrznout a zároveň neprotopit výplatu?

Jak ušetřit za topení

Jak ušetřit za topení je otázka, kterou zejména v poslední době řeší čím dál více lidí. Náklady na vytápění stoupají, a pokud jste letos nestihli nebo z jakéhokoliv důvodu nemohli náležitě zateplit, možná i vy přemýšlíte, jak za vytápění neutratit horentní částky, a zároveň doma nezmrznout. Možností je naštěstí více, a díkybohu opravdu nebudete doma muset chodit v bundách a zimních čepicích. Klíč je v chytrém a efektivním vytápění v kombinaci se správným způsobem větrání.

Odvzdušněte

Pokud jste začali topit, ale stále máte pocit, že topení nehřeje dostatečně, je možné, že je po zimě váš radiátor zavzdušněný. Zavzdušněné topení může být vlažné, a někdy z něj můžete slyšet zvuky šplouchání. Pod topení umístěte dostatek savého materiálu, případně vhodný lavor. Poté topení pusťte na nejvyšší stupeň a za pomoci odvzdušňovacího klíče nebo vhodného nástroje povolte ventil. Jakmile z ventilu začne kapat voda, ventil okamžitě uzavřete.

Uvolněte cestu teplu

Pokud je váš radiátor obstavený nábytkem nebo dalšími překážkami, zbytečně bráníte v tom, aby se teplo efektivně rozprostřelo po místnosti. Z blízkosti radiátoru odstraňte vše, co by mohlo bránit průchodu tepla. Překážky by se neměly nacházet ani nad radiátorem. Radiátor by měl být také čistý, neměly by se na něm nacházet nečistoty ani prach.

Větrejte efektivně

S přicházející zimou je zapotřebí také změnit způsob, jakým větráme. Zapomeňte na půlhodinové větrání ventilací nebo mikroventilací. Na podzim by se doma větrání měla pohybovat mezi 10-15 minutami, v zimě by se měla pohybovat maximálně kolem šesti minut. Větráme několikrát denně, v zimě vždy naplno otevřeným oknem. Tímto postupem snížíte vlhkost v místnosti, pomůžete tomu, aby teplota kvůli vlhkosti pocitově neklesala, a předejdete vzniku nežádoucích plísní.

Improvizovaná izolace

Nestihli jste zateplit nebo možnost zateplení zkrátka nemáte? Izolaci můžete zabezpečit i nijak. Pod okna můžete umístit polštáře a pomůcky proti průvanu, dávejte ale pozor, aby se v jejich okolí nekondenzovala nadměrná vlhkost. S izolací vám mohou pomoci o silné, robustní závěsy, žaluzie a další podobné vybavení.

Klid a nohy v teple

Kdo by neznal rčení „To chce klid a nohy v teple“? Možná vás překvapí, jak velký vliv na celkový pocit tepla může mít nošení správných ponožek. Zvolit můžete funkční ponožky, ponožky z kvalitní vlny, nebo třeba zateplené bačkory. Pokud se vám potí nohy, klidně si ponožky měňte několikrát za den. Můžete také dovedně vrstvit oblečení s využitím přiléhavé spodní vrstvy třeba v podobě funkčního spodního prádla, teplejšího bavlněného trička a mikiny nebo svetru. Jakkoli může být pobyt v přetopené místnosti s minimem oblečení pohodlný, není to zdravé, přirozené, ani finančně udržitelné. Vyzkoušet můžete také otužování.

TIP: Pokud byste se přece jenom rozhodli pro zateplení, můžete využít program Nová zelená úsporám Light.

Jak v zime nezmrznout

Zdroj obrázků: Pexels, Unsplash