Květen: Zaměřte se na srdce, radost a lásku

Měsíc květen má v mnoha kulturách romantickou symboliku a spojuje se s láskou a srdcem. V Čechách slavíme první máj, lásky čas a také se slaví „Den matek“ jako vyjádření lásky a díků našim maminkám.

Ve starověkém Řecku byl měsíc květen zasvěcen bohyni Afrodítě, bohyni lásky a krásy. Podle řecké mytologie se v tomto měsíci konaly svatby bohů Zeus a Héry, což dodávalo měsíci další romantickou symboliku.

Je to měsíc, kdy příroda po zimě ožívá a kvetou květiny a proto se konají májové slavnosti, při kterých se staví máje, stromy ozdobené květy a stuhami, zvyk spojený s rituálem lásky a vyjádřením úcty k přírodě.

V tradiční čínské medicíně je květen spojován s dráhou srdce a elementem ohně.

Srdce bývá nazýváno vládcem všech orgánů, věří se, že je sídlem ducha a jeho rovnováha či nerovnováha ovlivňuje psychickou stránku člověka.

Citem, který se váže na srdce je radost. Její nadměrnost či nedostatek je odrazem energie našeho srdce. Při prázdnotě či nedostatku energie srdce se cítíme smutní a melancholičtí, zatímco při nadbytku radostní a plní energie.

Srdce je jangové energie, přiraženo k elelementu ohně. Proto jsou k jeho nerovnováze náchylnější muži, kteří jsou více ve své jangové podstatě. V létě v době horkých letních dnů je srdce více zatížené, proto je důležité mu věnovat svou pozornost.

Buďte kreativní a radujte se z každého okamžiku. Zaposlouchejte se do rytmu svého srdce a dopřejte si odpočinek, je-li to třeba. Nalaďte se skrze své srdce na  podstatu přírody která v květnu po zimě ožívá. Zpomalte, vychutnejte si krásu a harmonii okolního světa, užijte si romantiku měsíce května a nezapomeňte věnovat lásku sobě samým a svému srdci a uvidíte, že na oplátku ucítíte více tvůrčí energie a radosti ze života.

 

Autor/ka fotografie: Shihab Nymur: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/svetly-rozbresk-zapad-slunce-muz-712520/