Nalaďte svůj životní styl pro podzimní energii a pohodu

Možná se nám to díky počasí nezdá, ale oficiálně je podzim tady. Období, které přináší krásnou paletu barev, ale také změnu počasí a pokles energie. Z pohledu čínské medicíny je takzvaným přechodovým obdobím a bývá pro tělo větší zátěží. Přechod z tepla do zimy znamená pro tělo větší výdej energie na zahřátí se. Klíčem k tomu, jak si užít podzim plnými doušky a zůstat zdraví a vitální může být změna stravy, denní rutiny a našich návyků. Jak se podzimním energiím přizpůsobit?

Změnou stravy 

Podzim je období bohaté na sezónní ovoce a zeleninu, jako jsou jablka, hrušky, dýně, brambory a ředkvičky. Začleněním těchto potravin do vaší stravy posílíte vaši imunitu a poskytnete svému tělu důležité živiny.

Nezapomeňte zvýšit příjem vitamínu C. Jeho větší množství může pomoci s bojem proti podzimním chřipkám a nachlazení. Citrusové plody, kiwi nebo papriky jsou skvělým zdrojem tohoto vitamínu.

Máte rádi polévky? V chladnějším počasí jistě oceníte chutnou teplou polévku, která tělo zahřeje a dodá mu tolik potřebnou energii. Vychutnejte si třeba hovězí vývar nebo červenou čočkovou polévku.

Pro podporu kardiovaskulárního systému a pro udržení dobré nálady nezapomeňte zařadit do jídelníčku omega-3 mastné kyseliny, jako například lososa, tuňáka a jiné druhy ryb.

Rutina a návyky pro podzimní pohodu

Začněte svůj den ranním rituálem jako je meditace, jóga nebo jen tiché zklidnění před celým dnem. Vychutnejte si snídani v klidu, to vám pomůže naladit se na pozitivní vlnu a užít si na té vlně celý den.

Pokuste se udržet si pravidelný spánkový režim. Se zkracujícími se dny a delšími nocemi je důležité dbát na dostatečné množství spánku.

I když teploty klesají dolů, hydratace je stále důležitá. Pijte vodu, čaje, dopřejte si podzimní smoothie plné vitamínů a přidejte si do něj například skořici nebo zázvor. Obě patří do skupiny zahřívacích potravin.

Podzimní období nachlazení nás vybízí věnovat pozornost naší obranyschopnosti. Podpořte svou imunitu právě vitamíny, minerály nebo bylinnými doplňky. Konzultace s lékařem nebo dietologem může být užitečná, abyste získali správné doporučení.

Co pravidelné cvičení?

To je klíčem k udržení energie a pohody v každém ročním období. I krátká procházka na čerstvém vzduchu může udělat zázraky a zlepšit nám náladu. Ale jakýkoliv pohyb jaký máte rádi vaše tělo ocení.

Jóga je výborným cvičením na posílení těla a zklidnění mysli. Pomůže vám uvolnit napětí a stres spojený s přechodem do podzimního období. Nebo aerobní cvičení, jako je běh, plavání nebo jízda na kole, může zvýšit vaši energii a vytrvalost. Pokud vám nevyhovuje návštěva posilovny, můžete si doma vybudovat jednoduchý tréninkový plán s cvičebními pomůckami, jako jsou činky nebo míče. Kdo má rád podporu komunity, připojte se k nějakému skupinovému cvičení, jako je taneční lekce nebo skupinový trénink. Může to být zábavný způsob, jak zůstat aktivní a setkat se s novými lidmi.

Podzim je krásným obdobím, pokud se na něj naladíme. Změna stravy, vaší denní rutiny a návyků může znamenat velký rozdíl v tom, jak se během této doby cítíte. Nezapomeňte, že každý člověk je jedinečný, a co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého. Vyberte si svou vlastní cestu, experimentujte a najděte svůj vlastní recept na podzimní pohodu.

 

Autor/ka obrázku: Freepik.com