Neotřelé sporty nejen pro prázdninové dobrodružství

Stand-up paddleboard

Tento vodní sport je skvělý způsob, jak prozkoumat jezera, řeky či moře. Potřebujete k tomu board a pádlo. Pádlování ve stoje je velmi snadné. Můžete případně klečet, sedět nebo i cvičit jógu. Možností, kde ho vyzkoušet je v Čechách spousta, ideálním prostředím pro začínající SUP jezdce jsou široké a klidné toky.

Slacklining

Slacklining je chůze, běh nebo balancování po zavěšeném plochém popruhu, který je napnutý mezi dvěma kotvami. Je podobný chůzi po laně. Je to výborný sport pro zlepšení koordinace a síly. Víte, že existuje Slackline jóga?

Discgolf

Discgolf je sport, který kombinuje prvky golfu a frisbee. Místo míčků a holí používáte speciální disk a snažíte se ho dostat do koše na co nejméně hodů. Je vhodný pro různé věkové skupiny a úrovně dovedností. Discgolf je nejen zábavný způsob, jak trávit čas venku, ale také je skvělý pro fyzickou aktivitu, koordinaci a koncentraci. Báječný způsob,  jak strávit čas venku a soutěžit s přáteli..

Bouldering

Pokud máte rádi lezení, zkuste bouldering. Je to populární sport, který spojuje sílu, techniku a vytrvalost při překonávání krátkých lezeckých cest bez použití lana. V České republice se bouldering stal oblíbenou aktivitou mezi lidmi všech věkových kategorií, a to díky množství kvalitních boulderových center, přírodních skalních útvarů a rozvíjející se komunitě lezců. Tento sport se provozuje na umělých stěnách nebo venkovních balvanech. Je to více než jen fyzický sport – vyžaduje strategii, plánování a kreativitu, jak překonat jednotlivé problémy. Lezci se mohou věnovat tréninku různých technik a postupů, aby zdokonalili své dovednosti. Výzvy, které bouldering nabízí, mohou posílit fyzickou kondici, zlepšit koordinaci a rozvíjet mentální odolnost.

Parkour

Parkour je atletická tréninková disciplína, fyzický a pohybový sport, který se v České republice stává stále populárnějším. Jedná se o disciplínu, která spojuje plynulé pohyby, akrobacii a gymnastiku s cílem překonávat různé překážky ve veřejném prostoru co nejefektivnějším způsobem. Parkouristé využívají okolního prostředí, jako jsou zdi, zábradlí, schody, skoky a jiné struktury, k provádění svých pohybů. V České republice existuje živá a rostoucí komunita parkouristů. Mnoho měst a obcí má veřejná prostranství, která jsou pro tento sport vhodná. V mnoha městech se konají setkání, workshopy a akce spojené s parkourem, které umožňují sdílet vzájemně zkušenosti, techniky a inspiraci. Pamatujte však na bezpečnostní opatření a začněte s jednoduššími pohyby.

Kiteboarding

Kiteboarding využívá síly větru pro využití speciálního draka (kite) v kombinaci se surfováním. Stažením lana ovládáte směr a rychlost, zatímco na prkně se pohybujete po vodě. Je to adrenalinový sport, který vyžaduje sílu, vytrvalost a dovednosti na ovládání draka. Kiteboarding v České republice získává stále větší popularitu mezi milovníky adrenalinových sportů a vodních aktivit. I přesto, že Česko nemá mořské pobřeží, můžete se zde věnovat kiteboardingu na řadě jezer a vodních nádrží, které nabízejí vhodné podmínky pro tento sport. Například Slapy, Lipno nebo Máchovo jezero, poskytují dostatečný prostor a vhodné větrné podmínky. Díky větším plochám vodní hladiny mají kiteboardisté dostatek místa k manévrování a provádění různých triků. Větry jsou v Čechách obvykle více proměnlivé než na mořském pobřeží, což může poskytovat výzvy pro pokročilejší kiteboardisty, ale také příležitost pro začátečníky se seznámit s různými větrnými podmínkami.

Vodní lyžování

Pokud máte rádi vodní sporty, zkuste vodní lyžování. Je to sport, při kterém se pohybujete po vodě na lyžích, zatímco vás tažený člun či vlek. Je to skvělá aktivita pro všechny milovníky rychlosti a vodních sportů.

Tyto sporty mohou být skvělým způsobem, jak si užít prázdniny, vyzkoušet nové dobrodružství a strávit aktivně skvělý čas s přáteli.

 

Autor/ka fotografie: https://www.freepik.com/free-photo/silhouette-beautiful-woman-practicing-yoga-surfboard-sunrise_7599373.htm#query=paddle%20board&position=6&from_view=search&track=ais